پاکستان به شهروندان افغانستان مقیم آن کشور در مورد فعالیت‌های انتخاباتی و سیاسی هشدار داد

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که وزارت داخله‌ی آن کشور به شهروندان افغانستان مقیم پاکستان، در مورد حمایت از نامزدان انتخاباتی هشدار داده است.

به گزارش روزنامه دان، وزارت داخله‌ی پاکستان امروز (چهارشنبه، ۸ قوس) با نشر اعلامیه‌‌ای، گفته است که «حمایت یا مشارکت در هر گونه فعالیت سیاسی یا انتخاباتی برای افغان‌های مقیم کشور در آستانه‌ی انتخابات سراسری آتی غیرقانونی است».

بر اساس گزارش این رسانه، وزارت داخله‌ی پاکستان هشدار داده است که افرادی که از این دستور پیروی نکنند، «بدون درنظر گرفتن وضعیت قانونی‌شان» اخراج می‌شوند.

این دستور در حالی صادر شده است که پس از دهه ۱۹۸۰ میلادی، ده‌ها هزار شهروند افغانستان در پاکستان زندگی می‌کنند و شماری از آن‌ها دارای مدارک و اسناد اقامت قانونی از سوی دولت پاکستان هستند.

این دستور در آستانه‌ی انتخابات سراسری پاکستان صادر شده است. انتخابات سراسری پاکستان قرار است در هشتم ماه فبروری سال آینده‌ی میلادی برگزار شود.

علاوه بر این، پاکستان در اوایل ماه اکتوبر اعلام کرد که بیش از ۱.۷ میلیون مهاجر و پناه‌جوی «غیرقانونی» را اخراج می‌کند.

پاکستان به این مهاجران و پناه‌جویان تا اول نوامبر مهلت داد که آن کشور را داوطلبانه ترک کنند. پس از پایان این مهلت، پولیس پاکستان روند بازداشت و اخراج مهاجران و پناه‌جویان بدون اسناد را آغاز کرده است و این روند هنوز ادامه دارد.

بر اساس آمار نهادهای سازمان ملل متحد، پس از اعلام این تصمیم پاکستان، تا ۱۸ نوامبر بیش از ۳۷۴ هزار مهاجر و پناه‌جو از پاکستان وارد افغانستان شده‌اند.