Photo: Social Media

بازداشت دختران به اتهام «بدحجابی»؛ طالبان: افرادی که به‌‌دنبال ترویج بی‌حجابی بودند تنبیه شدند

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در واکنش به نشر گزارش‌ها درباره‌ی بازداشت دختران به‌ اتهام «بدحجابی» در کابل گفته است که گروهی از زنان برای جلوگیری از ترویج «بی‌حجابی» تنبیه شده‌اند.

او ادعا دارد که یک گروه از زنان از سوی حلقات بیرونی برای ترویج بی‌حجابی در شهرها توظیف شده‌اند.

در ویدیویی که امروز (دوشنبه، ۱۸ جدی) طلوع‌نیوز نشر کرده، سخن‌گوی طالبان می‌گوید که برای جلوگیری از ترویج «بی‌حجابی»، پولیس زن این گروه در برخی از حوزه‌های کابل زنان را برای ساعاتی در حضور اعضای خانواده‌های‌شان برای «تنبیه و توصیه» توقیف کرده‌اند.

سخن‌گوی طالبان ادعا دارد که این افراد دوباره آزاد شده و کسی بازداشت یا زندانی نشده‌اند.

دیروز نیز در شبکه‌های اجتماعی ادعا شده بود که طالبان در منطقه‌ی خیرخانه شهر کابل گروهی از زنان را بازداشت کرده‌اند. اما امر به معروف و نهی از منکر طالبان این ادعا را تکذیب کرده و گفته است که این گروه زنان گدا را برای ثبت بیومتریک جمع‌آوری کرده‌ است.

پیشتر هم منابع خبر داده بودند که طالبان ده‌ها دختر جوان را از منطقه‌ی دشت برچی در غرب کابل «به بهانه‌ی عدم رعایت حجاب» بازداشت کرده‌اند.

در همین زمینه، در یک پیام صوتی‌ای که روزنامه اطلاعات روز به آن دست یافته است، یک عضو طالبان می‌گوید که امر به معروف و نهی از منکر این گروه امر کرده است که «هرکس که حجاب نداشت را مستقیم در موتر بیندازید و در حوزه دو سه روز بندی‌ باشد».

این گزارش‌ها واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

گروهی از زنان موسوم به «جنبش زنان برای صلح و آزادی» بازداشت زنان را «غیرانسانی و خلاف تمام موازین اسلامی» خوانده و از مردم افغانستان خواسته است که در برابر این گروه سکوت نکنند.

این گروه از جامعه‌ی جهانی خواسته است که از ادامه‌ی تعامل با طالبان خودداری کند.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنش خود گفته است که «خاموشی بعضی از سیاسیون، سران قومی و علمای دین در مورد اختطاف دختران و زنان توسط طالبان، نه تنها شریک بودن در این جنایت تاریخی، بلکه نوعی خیانت به وطن و مردم افغانستان است».

او گفته است که «این خاموشی، خلاف تمام موازین اخلاقی، انسانی، اسلامی و ناموس‌داری افغانی است».

حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی گفته است که طالبان در کنار محروم كردن زنان و دختران، از تحصيل و کار، با توسل به رویکرد ناپسند جدید و به هدف ارعاب و سرکوب این بخشی از جامعه، دست به اختطاف، شکنجه و آزار زنان زده‌اند.

در اعلامیه‌ی این حزب آمده است که «این عمل زشت و نابخشودنی، اقدام جاهلانه‌ای است كه حیثیت و وقار زنان، دختران و خانواده‌ها را در معرض حتک حرمت قرار داده است».

حزب جمعیت خواستار اقدام جدی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری شده‌اند.

پیشتر ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌ بشر سازمان ملل در امور افغانستان هم در واکنش به بازداشت دختران به‌دلیل «بدحجابی» گفته است که این کار بیانگر محدودیت‌های بیشتر طالبان بر آزادی زنان و تضعیف حقوق آنان است.

طالبان در بیش از دو سال گذشته محدودیت‌های گسترده بر حضور زنان در جامعه وضع و رعایت پوشش مورد نظر خود را «اجباری» اعلام کرده‌اند. از نظر این گروه صورت زنان نباید دیده شود.