Photo: via DAWN

وزارت خارجه‌ی پاکستان: انتقاد کشورها از روند انتخابات «سازنده و عینی» نیست

وزارت خارجه‌ی پاکستان می‌گوید که انتقادات کشورها از روند انتخابات این کشور قبل از پایان فرآیند انتخاباتی انجام شده و «سازنده و عینی» نیست.

این وزارت امروز (شنبه، ۲۱ دلو) با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است که از لحن منفی بیانیه‌های شماری از کشورها در مورد انتخابات این کشور «شگفت‌زده» شده است.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی پاکستان آمده است که در این اظهارنظرها نه پیچیدگی روند انتخابات این کشور در نظر گرفته شده و نه استفاده‌ی آزادانه و مشتاقانه‌ی میلیون‌ها نفر از حق رأی‌شان تصدیق شده است.

وزارت خارجه‌ی پاکستان افزوده است: «این اظهارات این واقعیت غیرقابل انکار را نادیده می‌گیرد که پاکستان انتخابات سراسری را به‌طور مسالمت‌آمیز و موفقیت‌آمیز برگزار کرده است، درحالی‌که با تهدیدات امنیتی جدی که عمدتا ناشی از تروریسم حمایت‌شده از خارج است، مقابله کرده است.»

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی پاکستان آمده است که در روز انتخابات اینترنت در این کشور قطع نشده بود و تنها شبکه‌های مخابراتی برای جلوگیری از رویدادهای تروریستی به تعلیق درآمده بود و انتقادات از قطعی اینترنت مبتنی بر واقعیت نیست.

وزارت خارجه‌ی پاکستان گفته است: «پاکستان این انتخابات را به‌عنوان بخشی از تعهد خود به ایجاد یک جامعه‌ی باثبات و دموکراتیک برگزار کرد. درحالی‌که ما برای توصیه‌ی سازنده‌ی دوستان مان ارزش قائل هستیم، اظهارنظر منفی حتا قبل از اتمام فرآیند انتخابات نه سازنده است و نه عینی.»

این وزارت افزوده است که این کشور برای ایجاد یک سیاست دموکراتیک و پویا تلاش می‌کند و هر انتخابات و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت آنان را به این هدف نزدیک‌تر می‌کند.

وزارت خارجه‌ی پاکستان گفته است: «ما این کار را نه به‌دلیل نگرانی‌های ابرازشده توسط دیگران، بلکه به این دلیل انجام می‌دهیم که آرزوی مردم ما و دیدگاه پدران بنیان‌گذار ما است.»

امریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شماری دیگر از کشورها با اشاره به ادعا در مورد مداخله در انتخابات، قطعی اینترنت و محدودیت بر آزادی بیان در روز انتخابات پاکستان ابراز نگرانی کرده‌ بودند.

این کشورها با اشاره به این ادعاها، خواستار تحقیق کامل در مورد آن شده بودند.

انتخابات سراسری پاکستان دو روز پیش برگزار شد و نتایج نهایی آن هنوز اعلام نشده است.

با وجود این، نواز شریف، رهبر حزب مسلم‌لیگ و عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف که در زندان به‌سر می‌برد، ادعا می‌کنند که در این انتخابات پیروز شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، تا اکنون نامزدان مستقل مورد حمایت عمران خان پیشتاز هستند و ۹۸ کرسی پارلمان این کشور را بدست آورده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، حزب مسلم‌لیگ شاخه‌ی نواز نیز ۶۹ کرسی پارلمان پاکستان را تا اکنون بدست آورده است و در رده‌ی دوم قرار دارد.