دادگاه بین المللی
icj

دادگاه دادگستری بین‌المللی وضعیت اشغال سرزمین‌های فلسطینی را بررسی می‌کند

دادگاه دادگستری بین‌المللی عواقب حقوقی اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل را بررسی می‌کند.

به گزارش رویترز، جلسات استماع دادگاه دادگستری بین‌المللی در این مورد امروز (دوشنبه، ۳۰ دلو) با حضور نمایندگان ۵۲ کشور آغاز می‌شود و به مدت شش روز ادامه خواهد داشت.

در گزارش این رسانه آمده است که ریاض المالکی، وزیر امور خارجه‌ی تشکیلات خودگردان فلسطین اولین سخنران در این جلسات استماعیه خواهد بود که در کاخ صلح لاهه برگزار می‌شود.

هیأتی متشکل از ۱۵ قاضی دادگاه بین‌المللی دادگستری در این جلسات استماعیه حضور خواهند داشت.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ میلادی به درخواست فلسطین از دادگاه بین‌المللی دادگستری خواست تا نظر مشورتی غیر الزام‌آور در مورد اشغال سرزمین‌های فلسطینی را ارائه کند.

بر اساس گزارش رویترز، از این دادگاه خواسته شده است تا در مورد «اشغال طولانی‌مدت، شهرک‌سازی، الحاق سرزمین‌های فلسطینی از سال ۱۹۶۷، اقدامات اسرائیل با هدف تغییر ترکیب جمعیتی، وضعیت قدس اشغالی و پی‌آمدهای تصویب قوانین و اقدام‌های تبعیض‌آمیز از سوی اسرائیل» نظر دهد.

همچنین قرار است دادگاه تأثیر سیاست‌ها و عملکردهای اسرائیل بر وضعیت حقوقی اشغالگری و پی‌آمدهای حقوقی آن برای همه‌ی کشورها و سازمان ملل متحد را بررسی کند.

این دومین‌بار بود که مجمع عمومی سازمان ملل از دادگاه بین‌المللی دادگستری خواست تا در رابطه با اراضی اشغالی فلسطین نظر مشورتی ارائه دهد.

در جولای سال ۲۰۰۴ این دادگاه به درخواست مجمع عمومی سازمان ملل متحد وضعیت دیوار حائل بین اسرائیل و کرانه باختری را بررسی کرد و دریافت که این دیوار ناقض قوانین بین‌المللی است و خواهان برچیدن آن شد، با این‌حال اسرائیل این حکم را اجرا نکرد.