Chairman of the Joint Chiefs of Staff

فرمانده پیشین سنتکام: با خروج امریکا از افغانستان داعش رشد کرده است

فرانک‌ مکنزی، فرمانده پیشین فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) گفته است که با خروج نظامیان امریکایی از افغانستان داعش در این کشور رشد کرده است.

او یک‌شنبه‌شب (۱۲ حمل) در گفت‌وگو با شبکه‌ ای‌بی‌سی‌نیوز درباره‌ی «تمایل شدید» داعش برای حمله به امریکا و دیگر کشورها هشدار داده است.

این جنرال بازنشسته‌ی امریکایی گفته است: «ما باید آنان را باور کنیم، وقتی آنان این را می‌گویند. آنان سعی می‌کنند این کار را انجام دهند.»

او با اشاره به حمله‌ی مرگ‌بار اخیر در مسکو که مسئولیت آن را داعش برعهده گرفت، گفته است که فکر می‌کند تهدید در حال افزایش است.

مکنزی گفته است: «به محض این‌که ما افغانستان را ترک کردیم، داعش شروع به رشد کرد و فشار علیه داعش خراسان از بین رفت.»

او افزوده است که برای مقابله‌ی تهدیدات علیه امریکا، شرکایش و سایر کشورها، نیاز به تلاش بیشتر است.

فرمانده پیشین سنتکام اضافه کرده است که ایالات متحده به اندازه‌ی کافی حضور نظامی در عراق و سوریه برای مقابله با افراط‌گرایان دارد و اگر بخشی از نیروهای خود را در افغانستان نیز حفظ می‌کرد، ایمن‎‌تر از امروز می‌بود.

اگرچه جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا قبلا گفته بود که «توانایی فرا افق» برای «عمل سریع و قاطعانه» در افغانستان از راه دور وجود خواهد داشت، اما مکنزی این موضوع را رد کرده است.

او گفته است: «در افغانستان، ما تقریبا هیچ توانایی نظارت از آن کشور و تقریبا هیچ توانایی برای حمله به آن کشور نداریم.»

به‌گفته‌ی او، این یک موهبت برای دولت اسلامی (داعش) و شبه‌نظامیان مشابه است.

او گفت: «اگر بتوانید بر آنان فشار بیاورید… در وطن و پایگاه‌شان، انجام این نوع حملات را برای آنان سخت می‌کنید. متأسفانه، ما دیگر آن فشار را بر آنان وارد نمی‌کنیم. بنابراین، آنان آزاد اند که قدرت پیدا کنند، آزاد اند برنامه‌ریزی کنند و آزاد اند هماهنگی کنند.»

او بیان کرده است اگر ایالات متحده و متحدانش برخی نیروها را در افغانستان نگه می‌داشتند و درگیری نظامی را در آن‌جا طولانی می‌کردند، «همه چیز متفاوت خواهد بود… من فکر می‌کنم که ما ممکن است در واقع از آنچه هستیم ایمن‌تر باشیم».

طالبان در افغانستان می‌گویند که داعش در افغانستان سرکوب شده است. علی‌رغم این ادعای طالبان حملات داعش ادامه دارد. آخرین حمله‌ی این گروه در شهر قندهار بود.

طالبان مقام‌های امریکایی را متهم به تبلیغ به نفع داعش و بزرگ‌نمایی این گروه می‌کنند.