حمله‌ی اسرائیل به قنسولگری ایران در دمشق؛ امیرعبداللهیان: پیام مهمی به دولت امریکا ارسال شد

در پی حمله‌ی اسرائیل به قنسولگری ایران در دمشق سوریه که منجر به‌ کشته‌شدن فرماندهان و افسران سپاه پاسداران شده، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران از ارسال «پیام مهم» به امریکا خبر داده و گفته است که ایالات متحده به‌عنوان حامی اسرائیل پاسخ‌گو باشد.

امیرعبداللهیان بامداد امروز (سه‌شنبه، ۱۴ حمل) در ایکس نوشته است که در پیوند به حمله‌ی اسرائیل، نیمه‌شب گذشته مقام‌ سفارت سوئیس در ایران به‌عنوان حافظ منافع امریکا به وزارت خارجه‌ی ایران احضار شده است.

او گفته است: «در این احضار ابعاد حمله‌ی تروریستی و جنایت رژیم اسرائیل تبیین و مسئوليت دولت امريكا مورد تأكيد قرار گرفت.»

وزیر خارجه‌ی ایران افزوده است: «پیام مهمی به دولت امریکا به‌عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد. امریکا باید پاسخ‌گو باشد.»

اسرائیل روز گذشته در یک حمله‌ی هوایی قنسولگری ایران در دمشق سوریه را هدف قرار داده است. در تصاویر منتشرشده دیده می‌شود که تمام ساختمان مورد هدف فروریخته است.

سپاه پاسداران تأیید کرده است که در این حمله محمدرضا زاهدی و پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی، از فرماندهانش در سوریه همراه با پنج نفر از افسران ایرانی کشته شده‌اند.

در اعلامیه‌ی سپاه پاسداران آمده است که اسرائیل در «پی شکست‌های ترمیم‌ناپذیر در برابر مقاومت فلسطین و ایستادگی مردم غزه و سرشکستگی مقابل اراده‌ی پولادین رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی منطقه»، ساختمان قنسولگری ایران را هدف قرار داده است.

در واکنش اولیه‌ی مقام‌های ایرانی، ناصر کنعانی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران این حمله را «شدیدا» محکوم کرده و گفته است: «جمهوری اسلامی ایران ضمن محفوظ دانستن حقوق خود برای اتخاذ اقدامات متقابل، نسبت به نوع واکنش و تنبیه متجاوز تصمیم می‌گیرد.»

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران افزوده است که ابعاد این حمله در حال بررسی است و مسئولیت عواقب و پی‌آمدهای آن به دوش اسرائیل است.

کنعانی این حمله را نقض فاحش مقررات بین‌المللی، به‌ویژه کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ ویانا دانسته و از جامعه‌‌ی جهانی و سازمان‌ ملل متحد خواسته است که آن را با «قوی‌ترین عبارات» محکوم کنند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، در پی حمله‌ی اسرائیل به قنسولگری ایران در سوریه از این شورا خواسته است «این اقدام جنایتکارانه را به شدیدترین وجه ممکن محکوم و نشست فوری برای رسیدگی به نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل توسط رژیم اسرائیل برگزار کند».