Photo: IRNA

رهبر ایران پنج روز عزای عمومی اعلام کرد

سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران در پی جان‌باختن ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور این کشور در سانحه سقوط چرخبال، پنج روز عزای عمومی اعلام کرد.

خامنه‌ای در پیام خود رییسی را «رییس‌جمهور مردمی و با کفایت و پرتلاش» توصیف کرده و گفته است: «این حادثه‌ی ناگوار در اثنای یک تلاش خدمت‌رسانی اتفاق افتاد؛ همه‌ی مدت مسئولیت این انسان بزرگوار و فداکار چه در دوران کوتاه ریاست‌جمهوری و چه پیش از آن، یکسره به تلاش بی‌وقفه در خدمت به مردم و به کشور و به اسلام سپری شد.»

رهبر ایران گفته است که محمد مخبر، معاون اول ریاست‌جمهوری این کشور طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در مقام مدیریت قوه‌ی مجریه قرار می‌گیرد و موظف است به همراهی روسای قوای مقننه و قضاییه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر پنجاه روز رییس‌جمهور جدید انتخاب شود.

بعدازظهر روز یک‌شنبه (۳۰ ثور) بالگرد حامل رییس‌جمهور ایران و همراهانش هنگام بازگشت از افتتاح بند آب «قیز قلعه سی» بر رودخانه مرزی با جمهوری آذربایجان، در ولایت آذربایجان شرقی سقوط کرده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، محمد آل هاشم، نماینده‌ی خامنه‌ای و امام جمعه‌ی تبریز، مالک رحمتی، استاندار آذربایجان شرقی، سید مهدی موسوی، فرمانده یگان حفاظت رییس‌جمهور و تعدادی از محافظان و خدمه‌ی بالگرد از سرنشینان بالگرد حامل رییسی بودند که همگی جان باخته‌اند.