جولیان آسانژ اجازه یافت علیه حکم استردادش به امریکا درخواست تجدیدنظر کند

دادگاه عالی لندن به جولیان آسانژ، بنیان‌گذار وب‌سایت «ویکی‌لیکس» اجازه داد که علیه حکم استردادش از بریتانیا به امریکا درخواست تجدیدنظر کند.

به گزارش رویترز، قضات دادگاه عالی لندن امروز (دوشنبه، ۳۱ ثور) این تصمیم را اعلام کردند.

براساس گزارش این رسانه، درصورتی‌که قاضی‌های این دادگاه امروز حکم استرداد آقای آسانژ را به امریکا صادر می‌کردند، او طی ۲۴ ساعت با هواپیما به امریکا منتقل می‌شد و یک پرونده‌ی حقوقی ۱۳ ساله در بریتانیا بسته می‌شد.

رویترز افزوده است که وکلای آقای آسانژ توانستند دادگاه را متقاعد کند که او به‌عنوان یک شهروند استرالیا، در امریکا به آزادی بیان دسترسی نخواهد داشت.

دادگاه عالی لندن از امریکا خواسته است که تضمین‌های برای دسترسی جولیان آسانژ به حق آزادی بیان و عدم محکومیت او به اعدام ارائه کند‌.

آسانژ ۵۲ ساله‌ در امریکا به‌دلیل ۱۸ مورد اتهام مربوط به انتشار اسناد محرمانه تحت تعقیب است.

براساس حکم جدید دادگاه عالی لندن، او می‌تواند تمامی ۱۸ اتهام وارده را زیر سؤال ببرد.

وب‌سایت ویکی‌لیکس تحت مدیریت جولیان آسانژ صدها هزار سند محرمانه در مورد جنگ امریکا در افغانستان و عراق همراه با مجموعه‌ای از تلگراف‌های دیپلماتیک را منتشر کرده است.

امریکا انتشار این اسناد را «غیرمسئولانه» خوانده و گفته است که انتشار آن امنیت ملی این کشور و جان مأموران را به خطر انداخته است.

اما بسیاری از نهادها و گروه‌های حقوق‌‌ بشری، پی‌گرد آقای آسانژ را حمله به روزنامه‌نگاری آزاد و آزادی بیان دانسته و آن را «انتقام‌گیری» توصیف کرده‌اند.

گروه‌های حقوق‌ بشری و مقام‌های دولت استرالیا همچنین خواستار لغو حکم پی‌گرد جولیان آسانژ در امریکا شده‌اند.

آسانژ از سال ۲۰۱۹ در زندان «بلمارش» در بریتانیا به‌سر می‌برد.