Photo: @Ghazni_111

والی طالبان در غزنی از صرافان این ولایت ۵۰ میلیون افغانی قرضه طلب کرده است

منابع محلی در غزنی می‌گویند که محمدامین عمری، والی طالبان در این ولایت برای «خرج دسترخوان عید» و پرداخت معاش نیروهای این گروه، از صرافان غزنی ۵۰ میلیون افغانی قرضه طلب کرده است.

یک منبع از میان صرافان ولایت غزنی امروز (دوشنبه، ۲۱ جوزا) به روزنامه اطلاعات روز تأیید کرده است که والی طالبان این موضوع را با جاوید احمدزی، رییس اتحادیه‌ صرافان غزنی مطرح کرده است.

به‌گفته‌ی این منبع، رییس اتحادیه‌ صرافان غزنی در دیدار با صرافان این ولایت، این موضوع را درمیان گذاشته و گفته است که این مقدار پول پس از جمع‌آوری به شخص والی طالبان پرداخت می‌شود.

شماری از منابع دیگر به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که صرافان ولایت غزنی برای جمع‌آوری این مقدار پول، دست به کار شده‌اند و می‌خواهند این قرضه را به والی طالبان پرداخت کنند.

هنوز دلیل درخواست این مقدار قرضه از سوی والی طالبان در غزنی روشن نیست.

این در حالی است که رهبر طالبان در اول ماه جاری خورشیدی پس از دو ماه تأخیر، بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۳ را تأیید کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان با اعلام این خبر گفته بود که وزارت مالیه‌ی این گروه این بودجه را در سیستم مالی جابه‌جا و به بخش‌های عادی و انکشافی با درنظرداشت شفافیت کامل رسیدگی خواهد کرد.

معاش کارمندان و مصارف ادارات از بودجه‌ی عادی پرداخت می‌شود، اما طالبان روشن نکرده‌اند که بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۳ چه مقدار است و چه مقدار آن به بخش عادی و چه مقدار دیگر به بخش انکشافی اختصاص یافته است.