شنبه 4 عقرب 1392

اتحادیه‌ی اروپا: افغانستان را تنها نمی‌گذاریم

مقام‌ها در اتحادیه‌ی اروپا می‌گویند که کمک‌های این اتحادیه به افغانستان به صورت دراز‌مدت ادامه دارد و اتحادیه‌ی اروپا افغانستان را تنها نخواهد گذاشت. فرانز میشل میلیبن، […]

مقام‌ها در اتحادیه‌ی اروپا می‌گویند که کمک‌های این اتحادیه به افغانستان به صورت دراز‌مدت ادامه دارد و اتحادیه‌ی اروپا افغانستان را تنها نخواهد گذاشت. فرانز میشل میلیبن، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در کشور روز چهار‌شنبه در مراسم توزیع مدال به پولیس و کارمندان ملکی اتحادیه‌ی اروپا در کشور و در مقر این اتحادیه در کابل، بر حضور دراز‌مدت و کمک‌های این اتحادیه به افغانستان تأکید کرد.

او هم‌چنان می‌گوید که سران اتحادیه‌ی اروپا متعهد است که افغانستان را در عرصه‌های مختلف یاری کنند. آقای فرانز میشل در این نشست گفت، اتحادیه‌ی اروپا مأموریت دارد تا افغانستان را کمک کند؛ چون افغانستان یکی از کشورهای مورد حمایت این اتحادیه به شمار می‌رود. او گفت که حمایت از مردم افغانستان بهترین راه برای ایجاد یک افغانستان نیرومند و مستقل است.

اتحادیه‌ی اروپا پس از ایالات متحده‌ی امریکا بزرگ‌‌ترین کمک‌ کننده‌ی کشور است. این اتحادیه به‌ منظور حضور سیاسی هرچه بیش‌تر خود پروژه‌ی بزرگی را زیر نام مأموریت پولیس اتحادیه‌ی اروپا در سال ۲۰۰۷ در کشور راه‌اندازی کرد و هدف پروژه را حاکمیت قانون و تقویت زیربناهای حکومت افغانستان اعلام کرد.

گفته شده که با توجه به تقاضای مردم افغانستان مبنی بر قضای عادل، بی‌طرف و مساوی در میان مردم، اتحادیه‌ی اروپا از انکشاف پولیس مردم و رشد مهارت‌ها در میان پولیس و نظام قضایی، به‌شمول محو خشونت علیه زنان و دست‌رسی مساوی به عدالت اعلام حمایت کرده است. از زمان تأسیس مأموریت پولیس اروپا در سال 2007 بیش از یک هزار افسر پولیس و متخصص امور قضایی در کشور خدمت کرده‌اند و فعالیت‌های آنان پولیس ملی‌، وزارت امور داخله، دادستانی کل، وزارت عدلیه و دیگر نهادهای قانونی قضایی را تحت پوشش قرار داده است.

مأموریت پولیس اتحادیه‌ی اروپا ستون اصلی تلاش‌های اتحادیه‌ی اروپا برای شکل‌دهی دوباره‌ی سکتور امنیتی افغانستان خوانده شده است. با این حال، فرانز میشل میلیبن، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اورپا گفته است که اتحادیه‌ی اروپا به ادامه‌ی کمک‌های خود به مردم افغانستان به هدف رسیدن به موفقیت و هم‌چنان کمک گسترده به سکتور امنیتی نیز متعهد است. هم‌چنان گفته شده که در جریان هفته‌ی گذشته یک هیأت بلند‌رتبه‌ی اتحادیه‌ی اروپا به افغانستان آمده‌ بودند تا روی برنامه‌ی کمک‌های اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان تا سال 2020 تصمیم بگیرند. «بخدی»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of