واکنش مجلس سنا در برابر قومی خواندن جنگ در افغانستان

اطلاعات روز: مجلس سنا در برابر قومی خواندن جنگ در افغانستان واکنش تندی نشان داد و این تعبیر را محکوم کرد.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به روز پنجشنبه هفته گذشته جنگ کنونی در افغانستان را قومی خواند.
این اظهارات واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا؛ امروز یک شنبه، 21 عقرب، در واکنش به اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی گفت: «ما این تعبیر را محکوم می کنیم.»
آقای مسلمیار افزود، مردم افغانستان به هیچ کس اجازه نمی‌دهد که با قومی خواندن جنگ افغانستان به نفاق در کشور دامن بزند؛ زیرا به گفته‌ی او، جنگ افغانستان قومی نیست.
مسلم‌یار خاطر نشان کرد که جنگ کنونی افغانستان جنگ مردم با تروریسم بین‌المللی و و در نوع خود جهاد است و همه روزه از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد.
به گفته او، مقاومت نیروهای امنیتی در برابر تروریسم افتخار مردم افغانستان است و رهبران سیاسی باید برای حمایت از نیروهای امنیتی صدا بلند کنند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز گفت که قومی خواندن جنگ افغانستان، آب انداختن در آسیاب پاکستان است.
آقای ایزدیار افزود که اقوام افغانستان هیچ اختلافی باهم ندارند.
داود غفاری دیگر عضو سنا نیز گفت، نیروهای امنیتی کشور و مردم افغانستان همه روزه در برابر تروریزم قربانی می‌دهند و قومی خواندن جنگ در کشور بر روحیه آنان تاثیر منفی برجا می‌گذارد.
آقای غفاری گفت: «حکمتیار ماهانه 10 میلیون افغانی حق خاموشی از حکومت افغانستان می گیرد و اگر هر روز اینگونه برخلاف منافع مردم گپ بزند، باید این پول قطع شود.»
برخی از سناتوران دیگر مدعی شدند که مشاوران آقای حکمتیار به او مشوره‌های نادرست می‌دهند.
زلمی زابلی گفت که مشاوران حکمتیار با مسایل کشور عقده‌مندانه برخورد می‌کنند و به همین دلیل پیوستن آقای حکمتیار روی آوردن صلح در کشور هیچ تاثیری نداشته است.
اما، برخی از سناتوران می‌گویند که رسانه‌ها از اظهارات آقای حکمتیار سوء تعبیر کرده اند.
عبدالطیف نهضت‌یار یک عضو سنا گفت که افرادی از هر قوم در تشکیلات حزب اسلامی وجود دارد و آقای حکمتیار برخلاف هیچ قومی نیست. به گفته‌ی او، رسانه‌ها از اظهارات آقای حکمتیار تعبیر غلط کرده اند.
گلبدین حکمتیار نیز یک روز پس از قومی خواندن جنگ افغانستان گفت که رسانه‌ها از اظهارات او سوء تعبیر کرده اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *