مجلس نمایندگان برای دومین بار مقام‌های ارشد امنیتی را برای پاسخ‌گویی فرا خواند

اطلاعات روز: از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان تاکنون این دومین‌ باری است که مجلس نمایندگان مسوولان ارشد امنیتی را به مجلس فرا خوانده است.
مجلس نمایندگان امروز (دوشبنه، 17، ثور) طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک وزیر امور داخله و معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی کشور را استجواب کرد.
این مقام‌ها در مورد اعلام جنگ بهاری طالبان و چگونگی تأمین امنیت مراکز رأی‌دهندگان استجواب شده بودند.
طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع کشور گفت که پس از اعلام جنگ بهاری طالبان، تحرکات این گروه در ولایت‌های بدخشان، بغلان، بلخ، فاریاب، بادغیس، فراه، هرات، غور، ارزگان، زابل، غزنی، قندوز، هلمند و پکتیکا افزایش یافته؛ اما واکنش تند نیروهای امنیتی مواجه شده است.
آقای بهرامی افزود که تحرکات طالبان به جز سقوط ولسوالی کوهستان بدخشان که آنهم توسط نیروهای ارتش پس گرفته شد، دیگر دست آوردی برای این گروه نداشته است.
به گفته‎‌ی وی، در اثر حملات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی از آغاز حملات بهاری طالبان تاکنون 799 نفر از اعضای گروه‌های تروریستی کشته، 400 تن زخمی و 77 تن دیگر بازداشت شده‌اند.
آقای بهرامی افزود که در حال حاضر نیز 14 عملیات نظامی توسط نیروهای ارتش در 12 ولایت کشور جریان دارد.
وزیر دفاع ملی کشور در پیوند به تأمین امنیت انتخابات گفت که 7183 سرباز ارتش در تأمین امنیت این روند مهم ملی سهم دارند و قرار است تا قبل از برگزاری انتخابات در 216 ولسوالی عملیات نظامی راه اندازی شود.
ویس احمد برمک وزیر داخله هم گفت که 10 هزار مامور پولیس برای تأمین امنیت مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان مصروف‌اند؛ اما رقم این نیروها برای تأمین امنیت این روند انتخابات بسنده نیست.
آقای برمک گفت: «وضعیت جنگ کنونی در کشور با وضعیت 2 یا 3 سال پیش فرق می‌کند؛ زیرا هم اکنونی کشورهای منطقه و فرا منطقه از طالبان حمایت می‌کنند و ما اسناد داریم که سلاح‌های پیشرفته برای این گروه توزیع شده است.»
وزیر داخله گفت که با این وجود نیز نهادهای امنیتی به صورت مشترک پلان تأمین امنیت انتخابات را آماده کرده‌اند که بر اساس آن، عمل خواهد شد.
معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی نیز تأمین امنیت روند انتخابات را جدی ترین چالش در مقابل نیروهای امنیتی کشور عنوان کرد و بر همکاری مردم با این نیروها تأکید ورزید.
آقای استانکزی گفت در 45 روز گذشته، 8 انتحار کننده و 312 طالب دیگر که قصد حمله بر مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان را داشتند، از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند.
رییس امنیت ملی تأکید کرد که افغانستان با یک تجاوز آشکار بیرونی مواجه است که بر بنیاد قانون اساسی باید همه مردم افغانستان در برابر این تجاوز بسیج شوند.
هم‌چنین، نمایندگان مجلس در خصوص چگونگی حمله انتحاری بر مرکز توزیع شناسنامه در غرب کابل نیز پرسش مطرح کردند؛ اما مقام‌های امنیتی در این مورد چیزی نگفتند.
مقام‌های امنتی در حالی به مجلس نمایندگان فرا خوانده می‌شوند که از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان تاکنون حملات انتحاری و انفجاری بر مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان انجام شده است.