انتقاد مجلس سنا از ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی

اطلاعات روز: مجلس سنا در واکنش به حمله‌ی گروهی طالبان به مرکز ولایت فراه، از ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی به شدت انتقاد کرد.
گل احمد اعظمی نماینده‌ی مردم فراه در نشست عمومی امروز (سه شنبه، 25، ثور) مجلس سنا گفت که بیشتر از 6 هزار طالب از چندین استقامت بالای شهر فراه حمله کرده و مردم این ولایت را نگران کرده‌اند.
آقای اعظمی تأکید کرد که نبود هماهنگی میان نیروهای ارتش ملی، پولیس و ریاست امنیت ملی سبب پیش‌روی طالبان درشهر فراه شده است.
او گفت که حکومت مرکزی باید امروز به داد مردم فراه برسند وگرنه در شب وضعیت بدتر خواهد شد.
فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا نیز در مورد وضعیت جنگی در کشور به ویژه حمله طالبان بر شهر فراه گفت که وضعیت نگران کننده است.
او گفت که نیروهای امنیتی با دادن قربانی از مردم حفاظت می‌کنند ولی ضعف در مدیریت این نیروها است.
آقای مسلم‌یار، وضعیت پیش آمده را ناشی از تبلیغات سوء فعالان سیاسی به ویژه اعضای مجلس نمایندگان برعله حکومت عنوان کرد.
او گفت که سیاسیون به ویژه نمایندگان مجلس ادعاهای را مطرح کردند که گویا حکومت از داعش حمایت می‌کند و این ادعا ذهنیت مردم را در برابر حکومت تغییر داد و زمینه‌ی مداخلات روسیه و ایران را فراهم کرد.
به گفته‌ی او، هم اکنون طالبانی که بر شهر فراه حمله کرده‌اند تنها از سوی پاکستان حمایت نمی‌شوند؛ بلکه آنان ملیشه‌های روسیه و ایران نیز شده اند.
رییس مجلس سنا تأکید کرد که روسیه و ایران برای تشدید بحران میلیون‌ها دالر را در کشور مصرف می‌کنند.
اما محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا می‌گوید که رهبران حکومت از مدیریت اوضاع کشور عاجز مانده اند و طالبان با انجام حمله گروهی بر شهر فراه، ریاست امنیت ملی این ولایت را محاصره کرده‌اند.
آقای ایزدیار گفت که مسوولیت تمامی خون‌های که در کشور می ریزد بر دوش رهبران حکومت است و آنان اگر نمی‌توانند وضعیت را مدیریت کنند باید شرافت مندانه استعفا دهند.
نادر بلوچ نماینده مردم نیمروز در مجلس نیز گفت که «سرقوماندان اعلی قوای مسلح توانایی مدیریت و رهبری جنگ را در کشورندارد و باید یک شورای نظامی تشکیل شده و برای 5 تا 6 ماه رهبری نیروها را در اختیار گیرد.»
طالبان مسلح شب گذشته حملاتی را بالای مرکز شهر فراه راه اندازی کرده و گفته می‌شود که وارد بخش‌های از شهر نیز شده‌اند؛ اما وزارت‌های دفاع و داخله اعلام کرده اند که نیروهای ویژه به این شهر رسیده عملیات پاکسازی شان را آغاز کرده‌اند.