شنبه ۱۹ عقرب ۱۳۹۷

تعیین سن کودکان جلسه‌ی مجلس را مختل کرد

اطلاعات روز: نشست عمومی امروز شنبه (۱۹ عقرب) مجلس نمایندگان به دلیل اختلاف نظر نمایندگان در مورد قانون حمایت از کودکان بدون نتیجه پایان یافت. طرح قانون […]

اطلاعات روز: نشست عمومی امروز شنبه (۱۹ عقرب) مجلس نمایندگان به دلیل اختلاف نظر نمایندگان در مورد قانون حمایت از کودکان بدون نتیجه پایان یافت.

طرح قانون حمایت از کودکان از سوی فوزیه کوفی، رییس کمیسیون امور زنان، جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر به نشست عمومی مطرح شد اما مجلس به دلیل مخالفت شماری از نمایندگان با تعیین ۱۸ سال به عنوان سن کودکان، بدون نتیجه پایان یافت.

حدود ۳۰ نفر از نمایندگان با امضای ورق درخواستی تأکید داشتند که سن کودکان باید براساس اصول شرعی تعیین شود. آنان گفتند که تعیین سن برای کودکان باید براساس اصول شرعی باشد و هرقانونی که مخالفت با ماده‌ی ۳ قانون اساسی داشته باشد از اعتبار ساقط است و مجلس نباید روی آن رأی‌گیری کند.

نذیر‌احمد حنفی در این مورد گفت: «تعریف ما و کنوانسیون بین‌المللی حقوق طفل یکی است و در این ماده [ماده‌ی اختلافی]  کودک به کسی گفته می‌شود که سن ۱۸ را تکمیل نکرده، مگر این‌که علایم بلوغ در آن دیده شود.»

در همین حال، فوزیه کوفی گفت که قوانین دیگر در مورد کودکان از جمله قانون منع استخدام کودکان در نیروهای امنیتی با وجودی‌ که چنین شرطی برای بلوغ کودکان گذاشته نشده، از سوی همین مجلس تصویب شده است.

خانم کوفی افزود که این قانون فقط برای حمایت از کودکان آماده شده و هیچ ربطی به مسایل شرعی و اسلامی ندارد.

ماده‌ی اختلافی قانون حمایت از کودکان از سوی عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان به رأی گذاشته شد اما هنگام رأی‌گیری نمایندگان مخالف نشست مجلس را اخلال کردند و مانع شمارش آرای مخالف و موافق شدند که در نتیجه نشست بدون نتیجه پایان یافت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of