دوشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان خواستار بررسی ادعای آزار جنسی در فدراسیون فوتبال شد

اطلاعات روز: به دنبال افشاگری روزنامه گاردین مبنی بر بدرفتاری و آزار جنسی با شماری از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در فدراسیون فوتبال این کشور،‌ […]

اطلاعات روز: به دنبال افشاگری روزنامه گاردین مبنی بر بدرفتاری و آزار جنسی با شماری از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در فدراسیون فوتبال این کشور،‌ اکنون مجلس نمایندگان خواستار بررسی این مسأله شده است.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان امروز دوشنبه (دوازدهم قوس) در نشست عمومی این مجلس گفت که ادعای تجاوز جنسی بر دختران فوتبالیست کشور شرم‌آور است و این مسأله باید از سوی نهادهای مسوول بررسی شود.

آقای ابراهیمی گفت: «موضوع تجاوز جنسی نسبت به خانم‌ها و خواهران در ادارات دولتی و خصوصاً در فدراسیون فوتبال برای مردم افغانستان شرم آور است.»

او به کمیسیون صحت و جوانان مجلس وظیفه داد تا مراجعین مرتبط به این مسأله را استجواب و خواستار پیگرد عدلی و قضایی متهمان این مسأله شود.

نصرالله صادقی زاده نیلی، دیگر عضو مجلس نیز گفت: «نه تنها در فدراسیون فوتبال بلکه در تمام ادارات دولتی بیشتر از ۸۵ درصد کارمندان زن مورد سوءاستفاده و آزار جنسی قرار می‌گیرند ولی بسیاری آنان به دلیل خجالت و حفظ عزت خود نمی‌توانند به زبان بیاورند.»

آقای نیلی گفت که باید احکام شرعی بالای کسانی که به تجاوز جنسی متهم‌اند،‌ تطبیق شود.

خلیل الله شهیدزاده،‌ یک عضو دیگر مجلس نمایندگان گفت: «بی عزت شدن خواهران مسلمان در امور ورزشی نباید فراموش شود. این رسوایی آبروی مردم افغانستان را در سطح بین المللی از بین برده است و باید جداً مورد بررسی قرار گیرد.»

آقای شهیدزاده افزود در صورتی که این مسأله بررسی نشود، دیگر کسی درافغانستان جرأت نخواهد کرد تا دختران و خواهران خود را برای ورزش و یا کار در ادارات دولتی اجازه دهند.

این در حالی است که روز جمعه‌ی گذشته روزنامه گاردین به نقل از منابعی در تیم ملی فوتبال زنان افغانستان گزارش کرده بود که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال افغانستان در بدرفتاری جنسی در برابر بازی‌کنان زن نقش داشته‌اند.

در گزارش این روزنامه آمده بود که بدرفتاری با بازی‌کنان تیم ملی فوتبال زنان، در داخل افغانستان و نیز در یک کمپ آموزشی در اردن در ماه فبروری سال جاری میلادی صورت گرفته است.

یک روز پس از نشر این گزارش،‌ دادستانی کل کشور هیأتی را برای بررسی و مستند سازی این اتهام اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان تعیین کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of