یکشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۷

وزیر خارجه‌ی پاکستان هفته‌ی آینده به کابل می‌آید

اطلاعات روز: همزمان با تشدید تلاش‌های صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان، قراراست شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان برای گفت‌وگو با مقام‌های افغان به کابل سفر […]

اطلاعات روز: همزمان با تشدید تلاش‌های صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان، قراراست شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان برای گفت‌وگو با مقام‌های افغان به کابل سفر کند.

اندین تایمز گزارش کرده است که قرار است آقای قریشی در جریان این سفر که احتمالا به تاریخ ۱۵ ماه جاری میلادی صورت خواهد گرفت، با مقام‌های افغانستان درباره‌ی «آشتی سیاسی و برقراری صلح پایدار» صحبت کند.

بر اساس این گزارش، آقای قریشی در مراسمی در ملتان پاکستان گفته است که کشورش متعهد به همکاری با افغانستان در روند صلح این کشور است و این صلح باید به رهبری و مالکیت خود افغان‌ها صورت گیرد.

این در حالی است که چندی پیش دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده‌ی امریکا با فرستادن نامه‌یی به عمران خان، نخست وزیر پاکستان از او خواستار همکاری در راستای حل و فصل جنگ افغانستان شده بود.

در همین حال، آقای قریشی گفته است که این خواست امریکا از پاکستان نشان‌دهنده‌ی این است که پاکستان در سیاست خارجی خود ثابت و پایدار است.

از سویی هم، هفته‌ی گذشته وزیر امور خارجه‌ی پاکستان در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته بود که کشورش به‌گونه‌ی پایداراز روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

در این دیدار خلیل‌زاد بر خواست دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا مبنی بر همکاری پاکستان برای صلح و ثبات در افغانستان تأکید کرده بود که در مقابل آقای قریشی نیز به جانب امریکا اطمینان داده بود که پاکستان از توافقات و گفت‌وگوها در افغانستان جنگ زده حمایت می‌کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of