یکشنبه ۲۱ دلو ۱۳۹۷

غنی به طالبان: برای گفت‌وگو به کابل بیایید، امنیت تان را تأمین می‌کنیم

آقای غنی این اظهارات را امروز (یک‌شنبه، ۲۱ دلو) در نشستی با بزرگان اقوام شینوار و مومنددره‌ی ننگرهار در ولسوالی غنی‌خیل این ولایت در حالی مطرح کرده است که بزرگان این اقوام در این نشست از رییس‌جمهور خواسته‌اند تا برای مذاکرات صلح به طالبان در کابل دفتر بدهد.

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی گفته است در صورتی که گروه طالبان برای مذاکرات صلح به کابل بیاید، برای‌شان دفتر داده و امنیت‌شان را نیز تأمین خواهد کرد.

آقای غنی این اظهارات را امروز (یک‌شنبه، ۲۱ دلو) در نشستی با بزرگان اقوام شینوار و مومند ننگرهار در ولسوالی غنی‌خیل این ولایت در حالی مطرح کرده است که بزرگان این اقوام در این نشست از رییس‌جمهور خواسته‌اند تا برای مذاکرات صلح به طالبان در کابل دفتر بدهد.

او گفته است: «طالبان برای مذاکرات صلح به کابل بیاید، برای‌شان هم دفتر می‌دهیم و هم امنیت‌شان را تأمین می‌کنیم. مانند آتش‌بس روز عید سعید فطر ما هر چیز را درست مدیریت می‌کنیم.»

رییس‌جمهور غنی در این نشست مردمی همچنان گفته است که شماری از همسایه‌ها، افغانستان را بدون اشرف غنی می‌خواهند زیرا آن‌ها از اشرف غنی نه، بلکه از مغز و تدبیر اشرف غنی هراس دارند.

آقای غنی در بخشی از سخنانش افزوده است که مردم با عزت افغانستان صلح با عزت می‌خواهند، زیرا تمام خوبی‌ها در صلح با عزت نهفته است.

او علاوه کرده است: «ما ملت واحد هستیم و این وطن بر اساس کدام قرارداد خارجی درست نشده، این وطن را اجداد ما با خون و فداکاری‌های‌شان پرورش داده و حفظ کرده‌اند.»

رییس‌جمهور کشور در جریان این سخنرانی‌اش همچنان شکست گروه داعش را اعلام کرده و برای مردم افغانستان تبریکی گفته است. به گفته‌ی او روزهای سیاهی را که مردم فکر نمی‌کردند از آن رهایی یابند، امروز به برکت قربانی‌های نیروهای امنیتی و مردم ننگرهار از آن رهایی یافته‌اند.

آقای غنی گفته است که افغانستان در عمل ثابت کرده که چهارراه قلب آسیا است. به گفته‌ی او «در گذشته که راه تورخم را مسدود می‌کرد، کابل به لرزه در می‌آمد، اما حال اگر ما تورخم را مسدود کنیم اسلام‌آباد به لرزه در می‌آید، مگر ما این کار را ب‌خاطری نمی‌کنیم که ما مردم فصل نه، مردم وصل هستیم».

او همچنان به بزرگان شینوار و مومند اطمینان داده است که خانه‌های ویران شده در جریان جنگ، دوباره ساخته خواهد شد.

آقای غنی این اظهارات را در حالی مطرح کرده است که او به تاریخ ۱۸ دلو خطاب به نیروهای امنیتی کشور گفته بود هر کسی که در مقابل دولت دست به سلاح می‌برد، دشمن می‌باشد و باید نابود شود.

او گفته بود: «من از جمله‌ی کسانی نیستم که یک روز آنان (مخالفان مسلح دولت) را دوست می‌خوانند و روز دیگر دشمن، زیرا تعریف من از دشمن واضح است و اعمال‌شان ثابت می‌سازد که دشمنانند.»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of