پنج شنبه ۲۳ حوت ۱۳۹۷

سفیر امریکا در کابل: وظیفه نیروهای امنیتی افغان حفاظت از مردم است نه جنگیدن در برابر همدیگر

اطلاعات روز: به دنبال افزایش تنش در ولایت بلخ در شمال افغانستانجان بس، سفیر امریکا در کابل گفته است که وظیفه‌ی نیروهای امنیتی افغان حفاظت از مردم […]

اطلاعات روز: به دنبال افزایش تنش در ولایت بلخ در شمال افغانستانجان بس، سفیر امریکا در کابل گفته است که وظیفه‌ی نیروهای امنیتی افغان حفاظت از مردم است نه جنگیدن علیه یکدیگر در منازعات سیاسی.

سفیر امریکا در چندین تویت پیهم گفته است که خشونت سبز علیه سبز قابل قبول نیست و تنها کسانی که از این خشونت سود می‌برند، طالبان اند.

جان بس از طرف‌های درگیر در بلخ خواسته که اختلاف پیش آمده را فوری و از طریق صلح‌آمیز حل کنند و اعمال اقدار با استفاده از نیروهای مسلح، دموکراسی را به عقب باز می‌گرداند.

سفارت امریکا در کابل درحالی به تنش‌های امروز در بلخ واکنش نشان داده است که یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان نیز از افزایش تنش در ولایت بلخ ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر خواسته است تا تنش‌ها را فوراً کاهش داده، راه‌حل مسالمت‌آمیز را برای اختلافات فعلی دریابند و مصونیت و امنیت ساکنین شهر را در اولویت قرار دهند.

تنش‌ها در بلخ میان حکومت افغانستان و عطا محمد نور، والی پیشین ولایت بلخ بر سر تقرر عبدالرقیب مبارز به‌حیث فرمانده پولیس این ولایت بالا گرفت. مخالفت آقای نور با این تقرری باعث شد تا حکومت از قوه قهریه در برابر وی کار بگیرد.

عصر امروز نیروهای ویژه پولیس و کماندوهای ارتش آقای مبارز را به محل کارش همراهی کردند و وی به کارش به‌صورت رسمی آغاز کرد.

از سوی دیگر حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز در یک نشست خبری حکومت را به استعمال قوا علیه مردم متهم کرد و گفت که اقدام اخیر حکومت در بلخ عملکرد سیاسی و انتخاباتی است.

او از جامعه بین‌المللی خواست که حکومت وحدت ملی افغانستان را متوجه سازد تا از قوه قهریه علیه مردم کار نگیرد زیرا نیروهای امنیتی وظیفه دارند از مردم دفاع کنند.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
محمد ضیا اتم نورستانیسیدحسن هاشمی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
محمد ضیا اتم نورستانی
Guest
محمد ضیا اتم نورستانی

به نظر بنده تغیر وتبدیل در دولت یک اصل است هر مامور دولت که نتواند وظیفه اش را درست انجام دهد باید یک شخص توانا تعین گردد تا از بحران موجوده بلخ بتواند به در اید اما وقتی که گفتگو نتوانست راه حل شود نا گذیر به خاطر تنقیذ قانون از قوه قهریه کار گرفت

سیدحسن هاشمی
Guest
سیدحسن هاشمی

بجای بیانیه چرا اقدام نمیکنند