سیلاب‌های ویرانگر در 5 ولایت 32 کشته و 29 زخمی برجای گذاشته است

سیلاب‌های ویرانگر در 5 ولایت 32 کشته و 29 زخمی برجای گذاشته است

ریزش شدید باران و سرازیری سیلاب‌های موسومی در ولایت‌های هرات، بادغیس، فاریاب، جوزجان، سرپل و بلخ که از پایان هفته‌ی گذشته آغاز شده بود و تا روز جمعه (9 حمل) ادامه داشت، تلفات و خسارات سنگینی در پی داشته است. در این ولایت‌ها در مجموع 32 نفر جان باخته‌اند، 29 نفر زخمی شده‌اند و 12 نفر دیگر ناپدید شده‌اند. افزون بر این تلفات، هزاران جریب زمین، صدها خانه و ده‌ها پل کوچک و بزرگ تخریب شده است.

برای رسیدگی به سیلاب‌زدگان، روز (شنبه، 10 حمل) نشست اضطراری کمیته‌ی عالی مبارزه با حوادث به ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجرایی برگزار شد. در این نشست گزارشی از سیلاب‌های اخیر و میزان خسارات و تلفات ناشی از آن ارایه شد. بر بنیاد این گزارش نزدیک به 23 ولایت شاهد سرازیرشدن سیلاب‌ بوده که در 13 ولایت تلفات و خسارات برجا گذاشته است.

ولایت‌های فاریاب، هرات، بادغیس، جوزجان و بلخ شاهد بیش‌ترین خسارات و تلفات بوده‌ است. در این سیلاب‌ها، 1860 خانه کاملاً ویران و 11081 خانه دیگر قسماً ویران شده‌اند.

هرچند وزارت‌های مبارزه با حوادث، انکشاف دهات، صحت عامه، اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی، حلال احمر و نهادهای دیگر گفته‌اند که تا اکنون کمک‌های اولیه شامل موادغذایی، لباس و پوشاک و خدمات صحی برای آسیب‌دیده‌گان رسیده است اما گفته‌اند که این کمک‌ها بسنده نیست و نیاز به کمک‌های بیشتر است.

بر بنیاد اطلاعات وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی، هم‌اکنون به تمام مناطق آسیب‌دیده از سیلاب، گروه‌های بررسی فرستاده شده است و همزمان کمک‌رسانی نیز جریان دارد.

هرات

ولایت هرات از پایان هفته‌ی گذشته تا روز شنبه شاهد باران‌ شدید بود که در پی خود سیلاب به همراه داشت. ولسوالی‌های انجیل، گذره و غوریان بیشتر از دیگر ولسوالی‌های این ولایت آسیب‌ دیده‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به اطلاعات روز گفت که در نتیجه‌ی این سیلاب‌ها در ولسوالی‌های مختلف این ولایت 10 نفر جان باخته‌اند و 9 نفر دیگر زخمی شده‌اند. وی افزود که در این سیلاب‌ها هزاران جریب زمین و خانه‌های مسکونی نیز تخریب شده است.

در مرکز ولایت هرات شماری از مکان‌های تاریخی مثل «تیمچه‌ی عبدالخالق نیازی»، یکی از بازارهای قدیمی سرپوشیده و بخش‌هایی از آرامگاه خواجه ابوالولید که حدود ۷۰۰ سال قدمت دارد، به‌دلیل تداوم ریزش باران و نفوذ رطوبت آسیب دیده است.

در همین حال وزارت دولت برای رسیدگی به حوادث طبیعی اعلام کرده است که هم‌اکنون 13 گروه کاری متشکل از اداره‌های دولتی و موئسسه‌های امدادرسان بین‌المللی مشغول بررسی خسارات ناشی از سیلاب‌اند و هم‌زمان کمک‌رسانی می‌کنند.

عکس از رویترز – جلیل احمد

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی این وزارت می‌گوید که گروه‌های امدادرسان 200 نفر را از روستای کشک صبای ولسوالی انجیل به مناطق امن منتقل کرده‌اند. به گفته‌ی او حلال احمر برای 168 خانواده 50 گیلوگرام مواد غذایی و امکاناتی مثل کمپل، فرش و خیمه فراهم کرده است. او اضافه کرد که در کنار این که موئسسه‌های امدادرسان بین‌المللی و ملی به آسیب‌دیدگان کمک می‌کنند هم‌اکنون این وزارت چهار میلیون افغانی و مواد غذایی برای 400 خانواده در اختیار دارد. او همچنین گفت که برای جلوگیری از تخریب بیشتر، این وزارت دو عراده سکواتور، دو لوله‌ی آبرو و 10 هزار کیسه‌ی پلاستیکی به نقاط آسیب‌پذیر فرستاده است.

فاریاب

ولایت فاریاب نیز در اثر باران‌های شدید و جاری‌شدن سیلاب، آسیب جدی دیده است. در  ولسوالی خواجه سبزپوش 12 نفر جان باخته‌اند و در ولسوالی‌های قیصار، پشتونکوت، خواجه دو کوه و مرکز این ولایت 28 نفر زخمی شده‌اند. افزون بر تلفات انسانی دو هزار رأس مواشی نیز تلف شده است. همچنین هزاران جریب زمین و حدود چهار هزار خانه مسکونی نیز تخریب شده است.

احمد تمیم عظیمی سخنگوی وزارت دولت برای رسیدگی به حوادث طبیعی گفت که برای امدادرسانی دو گروه در حال کار است و تا کنون برای 100 خانواده مواد غذایی توزیع شده است و برای 500 خانواده‌ی دیگر مواد غذایی موجود است. او افزود که برای جلوگیری از تخریب بیشتر و پاک‌کاری نقاط سیل‌زده یک عراده ستکواتور و یک هزار کیسه‌ی پلاستیکی به نقاط آسیب‌پذیر فرستاده شده است.

بادغیس

ولایت شمال‌غربی بادغیس نیز در اثر ریزش باران‌های اخیر به‌شدت آسیب دیده و خسارات مالی هنگفتی به مردم وارد شده است. به گفته‌ی جمشید شهابی، سخن‌گوی والی بادغیس در ولسوالی‌های جوند، قادس و منطقه باغلر قلعه‌ی نو، مرکز این ولایت چهار نفر جان باخته‌‌اند، پنج نفر زخمی شده‌اند و دو نفر دیگر هنوز ناپدیدند: «ولسوالی‌های جوند و بالامرغاب بیشتر از هر ولسوالی دیگر آسیب دیده است.»

او اضافه کرد که ده‌ها باغ پسته، صدها جریب زمین کشاورزی، 200 منزل مسکونی و چندین پل نیز تخریب شده است.

به گفته‌ی سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی، هم‌اکنون چهار گروه کاری برای بررسی خسارات و کمک‌رسانی به ساحات آسیب‌دیده در این ولایت رفته‌اند: «برای 1200 فامیل مواد غذایی و برای 230 فامیل امکانات غیرغذایی داریم. کمک رسانی از روز (شنبه، 10 حمل) شروع شده است. پنج عراده سکواتور برای پاک‌کاری، 10 عراده موتر تانکردار برای تخلیه آب از خانه‌ها به ساحه فرستاده شده است.»

بلخ

دو شبانه‌روز باران شدید و در پی آن جاری شدن سیلاب در ولایت بلخ نیز تلفات و خساراتی برجای گذاشته است. در مجموع در شهر مزار شریف و ولسوالی‌های چمتال، نهر شاهی و دهدادی 68 منزل مسکونی کاملا ویران و 284 منزل دیگر قسما تخریب شده است. در ولسولی چمتال که شدت باران و سیلاب نسبت به دیگر مناطق بیشتر بوده یک نفر کشته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

منیر احمد فرهاد، سخن‌گوی والی بلخ می‌گوید که کمیته‌ی اضطرار و کمیته‌‌ی امدادرسانی ولایت بلخ در همکاری و هماهنگی با وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی و موسسه‌های امدادرسان دیگر، کمک‌رسانی و بررسی میزان خسارات را آغاز کرده است. به گفته او شش میلیون افغانی پول نقد و چهار هزار متریک تن گندم به آسیب‌دیدگان توزیع خواهد شد.

سرپل

سیلاب‌ها در ولایت سرپل تلفات نداشته اما به گفته‌ی تمیم عظیمی، سخن‌گوی وزارت دولت برای رسیدگی به حوادث طبیعی، دو هزار تکه زمین، صد منزل مسکونی، پنج پل و یک باب مسجد قسما تخریب شده است. آقای عظیمی از آمادگی‌ها برای امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده اطمینان داد: «برای 250 نفر غذای گرم توزیع کرده‌ایم. امکانات توزیع پول نقد موجود است و سه هزار متریک تن گندم نیز توزیع شده است.»

جوزجان

در ولایت جوزجان هرچند شدت بارندگی نسبت به دیگر ولایت‌ها کمتر بوده است اما، خسارات مالی برجا گذاشته است. به گفته‌ی آقای عظیمی، 20 منزل مسکونی کاملا ویران و 17 منزل دیگر قسما تخریب شده است. آقای عظیمی افزود، 300  نفری که در روستای صوفی قلعه‌ی مرکز ولایت جوزجان در سیلاب گیرمانده و منتظر چرخبال بودند، تا عصر روز (شنبه، 10 حمل) نجات داده شدند. «برای جلوگیری از آسیب بیشتر و پاک‌کاری مناطق سیل‌زده دو عراده سکواتور و 20 هزار بوری خاک فرستاده شده است. همچنین برای هزار فامیل مواد غذایی و غیرغذایی موجود است.»

ساخت بناها و خانه‌های مسکونی در مسیر سیلاب، یکی از عوامل گستردگی تلفات و خسارات سیلاب‌های اخیر خوانده شده است. آقای عظیمی می‌گوید با آنکه حکومت همواره مردم را از ساختن تأسیسات و منازل مسکونی در مسیر سیلاب و دامنه‌ی تپه‌ها که خطر رانش زمین وجود دارد، منع کرده است، اما مردم به آن وقعی نمی‌گذارند و این گونه قربانی حوادث طبیعی می‌شوند: «ناحیه اول شهر فراه مسیر سیلاب است. ما بارها مردم را از ساخت منازل منع کردیم و به آنان گفتیم که اجازه دهند کانال شهری را وسعت دهیم، اما هیچ کسی توجه نکرد تا در نهایت سیلاب‌های امسال این منطقه را تخریب کرد.»

براساس آمار وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، بارش سنگین باران و جاری شدن سیلاب در ۱۹ ولایت افغانستان از دهم حوت سال گذشته تاکنون جان 111 نفر را گرفته و 220 نفر دیگر را زخمی کرده است. علاوه براین، ۱۰ هزار و ۴۰۰ خانه به‌صورت کل تخریب و در حدود ۱۰ هزار خانه‌ی دیگر قسماً تخریب شده است. ۱۴۴ مکتب و ۳۷ مسجد نیز در این ولایت‌ها تخریب شده است.