جمعه ۱۶ حمل ۱۳۹۸

سخن‌گوی والی بادغیس: تاهنور دو پاسگاه ارتش در کنترل طالبان است

در حالی که وزارت دفاع کشور از بازپس‌گیری شماری از پاسگاه‌های ارتش از نزد طالبان در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس خبر داده است، منابع محلی در این ولایت اما می‌گویند که هنوز هم دو پاسگاهی که نیروهای امنیتی از آن عقب‌نشینی کرده بودند، در نزد طالبان قرار دارد.

اطلاعات روز: در حالی که وزارت دفاع کشور از بازپس‌گیری شماری از پاسگاه‌های ارتش از نزد طالبان در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس خبر داده است، منابع محلی در این ولایت اما می‌گویند که هنوز هم دو پاسگاهی که نیروهای امنیتی از آن عقب‌نشینی کرده بودند، در نزد طالبان قرار دارد.

وزارت دفاع در اعلامیه‌ای گفته است که نیروهای امنیتی کنترل برخی از پاسگاه‌های ارتش در بالامرغاب بادغیس را که از آن عقب‌نشینی تاکتیکی کرده بودند، دوباره از نزد گروه طالبان پس گرفته‌اند.

در اعلامیه‌ی این وزارت که امروز (جمعه، ۱۶ حمل) منتشر شده، آمده است که نیروهای کمکی بیشتر به ولسوالی بالامرغاب رسیده‌اند و این نیروهای در حال تصرف دوباره‌ی پاسگاه‌هایی اند که غیرنظامیان از نزدیکی‌های آن‌ها به مکان‌های امن منتقل شده‌اند.

در همین حال، جمشید شهابی، سخن‌گوی والی بادغیس می‌گوید: «دو پاسگاه که عقب‌نشینی داشتیم هنوز هم پس نگرفته‌ایم، جنگ شدید است، به مردم اطمینان می‌دهیم که در ساعات نزدیک مشکل امنیتی بالامرغاب رفع خواهد شد.»

آقای شهابی به روزنامه اطلاعات روز گفت که درگیری شدید در حال حاضر میان نیروهای امنیتی و جنگجویان طالب در بالامرغاب جریان دارد. او گفت که نیروهای کافی در این ولسوالی وجود دارند و حملات هوایی نیروهای افغان نیز ادامه دارد.

تا کنون هیچ آمار مشخصی از تلفات جنگجویان طالب و نیروهای امنیتی در جریان دو روز درگیری در بالامرغاب ارائه نشده است. سخن‌گوی والی بادغیس بدون ذکر ارقامی، می‌گوید که تلفات مخالفان مسلح دولت سنگین و تلفات نیروهای امنیتی اندک است.

پیشتر بی‌بی‌سی فارسی به نقل از عبدالوارث شیرزاد، ولسوال بالامرغاب گزارش کرده بود که در حمله‌ی طالبان بر این ولسوالی دست‌کم ۳۵ سرباز کشته و شماری هم از سوی طالبان زخمی یا بازداشت شده‌اند.

گروه طالبان نیز اعلام کرده بود که اعضای این گروه کنترل پنج پاسگاه امنیتی را به دست گرفته‌اند. این گروه همچنان اعلام کرده بود که در این حمله ۱۲ سرباز افغان را کشته و ۲۱ سرباز دیگر را زخمی کرده‌اند.

گفتنی است که گروه طالبان دو شب پیش به هدف تصرف ولسوالی بالامرغاب بادغیس از چند جهت بر این ولسوالی حمله کردند. به دنبال آن وزارت دفاع اعلام کرد که نیروهای امنیتی به دلیل جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از شماری از پاسگاه‌ها عقب‌نشینی تاکتیکی کرده‌اند.

درگیری در ولسوالی آب‌کمری بادغیس

از سویی هم، سخن‌گوی والی بادغیس می‌گوید که شب گذشته جنگجویان طالبان بر یک پاسگاه نیروهای امنیتی «پاسگاه آنتن» در ولسوالی آب‌کمری حمله کرده بودند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی مواجه شده‌اند.

آقای شهابی افزود که در جریان این درگیری شش جنگجوی طالب کشته و ده جنگجوی دیگر این گروه زخمی شده‌اند.

به گفته‌ی او، در جریان این درگیری سه نفر از نیروهای امنیتی نیز به گونه‌ی سطحی زخمی شده‌اند.

ولسوالی بالامرغاب در مرز با ترکمنستان از ناامن‌ترین ولسوالی‌های ولایت ناامن بادغیس در شمال – غرب کشور می‌باشد که نزدیک به یک ماه می‌شود گروه طالبان در آن حملات تهاجمی سنگینی دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of