کشتار فجیع هفت عضو یک خانواده در کابل؛ پولیس جست‌وجو برای یافتن قاتلان را آغاز کرد

در ساعات بین 1 تا 2 بامداد امروز (دو‌شنبه، 6 جوزا) افراد مسلح که هنوز شمارشان مشخص نشده است، در خانه‌ای در منطقه‌ی کارته‌سخی شهر کابل هفت عضو یک خانواده را به‌طور فجیع کشتند. افراد مسلح به کودک، به پیر و به جوان رحم نکردند و همه را به رگبار بستند. از یک فامیل 9 نفری، فقط دو نفر زنده مانده‌اند که آنان نیز زخمی‌ و اکنون در شفاخانه بستری‌اند.

کشته‌شدگان شامل دو مرد، سه زن و دو کودک‌اند. آن‌طور که باشندگان محل گفتند، بزرگ‌تر‌ها با گلوله و دو کودک با گذاشتن بالشت بر دهن‌شان کشته شده‌اند. غم‌انگیزتر این‌که یکی از زنان کشته‌شده، باردار بوده است.

به گفته‌ی عباس رحیمی که با این فامیل نسبت برادرشوهری دارد، وقتی آنان را به شفاخانه منتقل کرده‌اند، از داکتران خواسته که زن باردار را عملیات کند تا شاید کودکش زنده مانده باشد، اما پس از عملیات مشخص شد که کودک هم در بطن مادرش مرده است.

عباس رحیمی، یکی از بستگان فامیل قربانی، در حالی که زارزار می‌گریست، چگونگی وقوع رویداد را شرح می‌داد

وقتی به حویلی وارد شدیم، از داخل یکی از اتاق‌ها ناله و شیون زنان بلند بود. به‌خاطر مسائل سنتی به خبرنگاران اجازه داده نشد که با زنان صحبت کنند، اما آنچه مشخص بود، این بود که این رویداد غم‌انگیز همه را شوکه کرده است.

علت و انگیزه‌ی این کشتار فجیع، هنوز مشخص نیست، اما فردوس فرامرز، سخن‌گوی پولیس کابل به اطلاعات روز گفت که بررسی‌های پولیس نشان می‌دهد که علت وقوع این رویداد خصومت‌های شخصی بوده است.

سخن‌گوی فرماندهی پولیس کابل تأکید کرد که عاملان این رویداد را به‌زودی دست‌گیر خواهند کرد: «پولیس کابل اطمینان می‌دهد که عاملان این جنایت را مثل عاملان قتل بانو منگل [خبرنگاری که چندی قبل در کابل ترور شد] به‌زودی بازداشت می‌کند. دو زخمی می‌تواند پولیس را در قسمت یافتن مجرم یا مجرمان، کمک کند.»

بلند رفتن گراف جرایم جنایی در کابل نگرانی‌های جدی را به‌بار آورده است. در سه روز اخیر این سومین قضیه‌ی قتل است که در پایتخت اتفاق می‌افتد. در این مدت یک نفر در برابر دادستانی کل ترور شد، دیگری در شهر نو و اکنون کشتار بی‌رحمانه‌ی هفت عضو یک فامیل، سومین رویداد از این دست است که در پایتخت روی می‌دهد.

شهروندان کشور از کم‌کاری حکومت در قسمت مبارزه با جرایم شاکی‌اند. احمدعلی یکی از بستگان این فامیل می‌گوید: «روزانه صدها رویداد از این دست اتفاق می‌افتد، اما آب از آب تکان نمی‌خورد و این سلسله همچنان ادامه دارد. دولت باید جدی اقدام کند. ساعت 2 شب وقتی افرادی را می‌بینند باید تلاشی کنند و ازشان بپرسند که کجا می‌روند.»

احمد علی، یکی از بستگان خانواده‌ی قربانی، از کم‌کاری حکومت در جلوگیری از وقوع چنین رویدادهایی شاکی است

آنچه از گفت‌وگو با مردم برمی‌آید، نشان می‌دهد که شهروندان کشور نسبت به بررسی پرونده‌هایی از این دست توسط پولیس و نهادهای عدلی و قضایی بی‌باورند. کم‌کاری و بی‌تفاوتی پولیس و نهادهای عدلی و قضایی در گفت‌وگوهای که بین گروه‌های چندنفری در داخل و بیرون حویلی جریان داشت، محور اصلی بحث بود.

پیش‌تر، جنرال خوشحال سادات، معین ارشد امنیتی وزارت داخله، فساد در این وزارت و کارشکنی نهادهای عدلی و قضایی را در بررسی پرونده‌های افرادی که از سوی پولیس دست‌گیر می‌شود، از دلایل بالارفتن گراف جرایم در کشور عنوان کرده بود. اقای سادات اما گفت که برای رفع این مشکل «اراده‌ی جدی» وجود دارد.

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله می‌گوید که برای مبارزه با جرایم جنایی در کشور، کارهای جدی صورت گرفته است. به گفته‌ی آقای رحیمی، اکنون شبکه‌های سازمان‌یافته‌ی جرمی در حد نهایی زیر فشار است و تا کنون اکثر این شبکه‌ها بازداشت و یا کشته شده‌اند.

وزارت داخله در حالی از اقدام‌های جدی برای کاهش جرایم جنایی در کشور سخن می‌گوید که هر روز در کوچه‌پس‌کوچه‌های کابل و دیگر شهرها، رویدادهای مثل کشتار فجیعانه‌ی هفت عضو یک خانواده، اتفاق می‌افتد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *