سه شنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۸

عبدالله: از استفاده‌ی امکانات دولتی برای کمپین انتخاباتی جلوگیری می‌کنیم

رییس اجرایی حکومت افغانستان می‌گوید تلاش می‌کند جلو استفاده از امکانات دولتی و منابع ملی در کمپین انتخاباتی گرفته شود.

اطلاعات روز: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که تلاش می‌کند جلو استفاده از امکانات دولتی در کمپین انتخاباتی و سوءاستفاده از منابع ملی گرفته شود.

آقای عبدالله در پیام عیدی خود گفته است که برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و با اعتبار و در نتیجه‌ی آن انتقال سیاسی، برای صلح و ثبات و وحدت ملی افغانستان مهم خواهد بود.

او گفته است: «از این رو، باردیگر به فراهم‌آوری فرصت‌های برابر به همه‌ی نامزدان در میدان انتخابات تأکید می‌کنیم و تلاش می‌ورزیم جلو استفاده از امکانات دولتی در کمپین انتخاباتی و سوءاستفاده از منابع ملی گرفته شود.»

رییس اجرایی درحالی این گفته‌ها را در پیام عیدی خود مطرح کرده است که اخیراً نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از سوءاستفاده امکانات دولتی توسط رییس جمهور غنی در انتخابات پیشرو ابراز نگرانی می‌کنند.

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گویند حکومت در پی مهندسی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان است و آقای غنی با استفاده از صلاحیت مقام ریاست جمهوری از امکانات و منابع دولتی به نفع خودش استفاده می‌کند.

پیشتر نیز رییس اجرایی در رابطه به تغییرات جدید در کابینه حکومت گفته بود که «بعد از اول جوزا طرز رفتار، روش و اجراآت حکومت باید متفاوت باشد زیرا «ما تعهد به فراهم‌سازی میدان مسطح برای همه‌ی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری داریم.»

او گفته بود: «نباید هیچ‌نوع سوءتفاهم درباره‌ی استفاده از امکانات دولتی به هدف کمپین صورت گیرد. برخی از تشویش‌های نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری جدی است و باید به آن پرداخته شود.»

رحمت الله نبیل، رییس تکت انتخاباتی امنیت و عدالت نیز حکومت را متهم به سوءاستفاده گسترده از امکانات دولتی در کمپین انتخاباتی می‌کند. آقای نبیل اخیراً در یک نشست خبری گفت که قراردادهای میلیون دالری در بدل وعده‌ی حمایت انتخاباتی داده می‌شود  و یکی از نامزدان ۴۰ دفتر کمپینی را با استفاده از پول دولت فعال کرده است.

اما حکومت افغانستان این ادعاها را رد می‌کند. رییس جمهور غنی صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۴ جوزا) پس از ادای نماز عید گفت که «انتخابات شفاف خواست ما می‌باشد و وظیفه داریم که زمینه‌ی برگزاری انتخابات را برای ملت فراهم سازیم تا رأی خویش را به‌گونه‌ی آزاد به کاندید دلخوا شان استعمال نمایند.»

او گفت که کارمندان ادارات ملکی در زمان انتخابات بی‌طرف اند و باید انتخابات در میدان مسطح و به‌گونه‌ی شفاف و آزاد برگزار شود. رییس جمهور همچنان گفت که به نیروهای امنیتی و دفاعی هدایت داده است تا در انتخابات بی‌طرف باشند و تنها وظیفه‌ی شان که تأمین امنیت انتخابات است، را انجام دهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of