پنج شنبه ۲۳ جوزا ۱۳۹۸

افغانستان ناامن‌ترین کشور جهان شناخته شد

در رده‌بندی این انستیتوت که ۱۶۳ کشور را شامل می‌شود، میزان صلح‌آمیزبودن این کشورها در نظر گرفته شده است. براساس این رده‌بندی افغانستان در جای سوریه در رده‌بندی سال گذشته‌ی انستیتوت اقتصاد و صلح قرار گرفته است.

اطلاعات روز: انستیتوت اقتصاد و صلح در تازه‌ترین رده‌بندی‌اش در مورد ناامن‌ترین و امن‌ترین مناطق جهان، افغانستان را به عنوان ناامن‌ترین کشور جهان اعلام کرده است.

در رده‌بندی این انستیتوت که ۱۶۳ کشور را شامل می‌شود، میزان صلح‌آمیزبودن این کشورها در نظر گرفته شده است. براساس این رده‌بندی افغانستان در جای سوریه در رده‌بندی سال گذشته‌ی انستیتوت اقتصاد و صلح قرار گرفته است.

انستیتوت اقتصاد و صلح با اشاره به هزینه‌های اقتصادی ناامنی در افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی گفته است که این هزینه برابر با ۴۷ درصد تولید ناخالص داخلی افغانستان بوده است.

از سویی هم، این انستیتوت پس از افغانستان؛ سوریه، سودان جنوبی، یمن و عراق را به ترتیب از جمله‌ی ناامن‌ترین کشورها در جهان اعلام کرده است.

هم‌چنان براساس یافته‌های این انستیوت، آیسلند در صدر کشورهای امن جهان شناخته شده و پس از آن نیز نیوزلند، اتریش، پرتگال و دانمارک از جمله‌ی امن‌ترین کشورها خوانده شده است.

سبز: آرام‌‎ترین؛ فیروزه‌ای: آرام؛ زرد: نسبتاً آرام؛ نارنجی: نسبتاً ناآرام؛ سرخ: ناآرام‌ترین

انستیتوت اقتصاد و صلح در شهر سیدنی آسترالیا موقعیت دارد. این نهاد همه ساله فهرستی از رده‌بندی کشورها بر اساس میزان صلح‌آمیزبودن‌شان را به نشر می‌رساند که در آن وضعیت صلح، هزینه‌ها‌ی اقتصادی و چگونگی تقویت صلح کشورهای جهان به بررسی گرفته می‌شود.

در رده‌بندی تازه‌ی این انستیتوت، افغانستان در حالی به عنوان ناامن‌ترین کشور جهان شناخته شده است که حدود سه‌ونیم ماه پیش (۶ حوت سال گذشته) دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز اعلام کرده بود که سال ۲۰۱۸ میلادی در افغانستان خونین‌ترین سال برای غیرنظامیان بوده است.

یوناما گفته بود که در جریان سال گذشته‌ی میلادی، سه هزار و ۸۰۴ غیرنظامی در نتیجه‌ی منازعات مسلحانه در این کشور کشته و هفت هزار و ۱۸۹ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

همچنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز حدود یک‌ونیم ماه پیش (۳ ثور) اعلام کرده بود که تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۱۹ درصد افزایش یافته است. این کمیسیون گفته بود که در سال ۱۳۹۷، ۱۱ هزار و ۲۱۲ غیرنظامی در افغانستان کشته و یا زخمی شده‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of