چهارشنبه 19 ژوئن 2019

خلیل‌زاد: امریکا به دنبال توافق جامع صلح در افغانستان است نه توافق خروج

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که امریکا به دنبال یک توافق جامع صلح در افغانستان است نه توافق خروج از این کشور.

اطلاعات روز: زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که امریکا به دنبال یک توافق جامع صلح در افغانستان است نه توافق خروج از این کشور.

خلیل‌زاد روز سه‌شنبه (۲۸ جوزا) در رشته تویتی گفته است: «همان‌طوری که ما برای دور بعدی مذاکرات با طالبان آماده می‌شویم، مهم است یادآور شوم که ما به دنبال یک توافق جامع صلح هستیم نه دنبال یک توافق خروج.»

ظاهرا به نظر می‌رسد این تویت‌های خلیل‌زاد واکنشی بوده در برابر ادعای سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر. شاهین روز گذشته ادعا کرده بود که امریکا روی خروج نظامیانش از افغانستان توافق کرده است.

آقای خلیل‌زاد گفته است که توافق جامع صلح شامل چهار بخش مرتبط به هم است و تا زمانی که روی این چهار بخش توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.

به گفته‌ی او، تا زمانی که روی تضمین‌های ضد تروریزم، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی که منجر به یک راه حل سیاسی شود و یک آتش‌بس جامع و دایمی توافق نشود، هیچ گونه توافق صلح نهایی نخواهد بود.

این در حالی است که خلیل‌زاد پیش ازاین دست‌کم شش بار با نمایندگان طالبان در امارات متحده‌ی عربی و قطر دیدار کرده است. خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، تضمین این‌که خاک افغانستان علیه دیگران استفاده نشود، برگزاری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و اعلام آتش‌بس از چهار موضوع مورد بحث دو طرف در دور ششم گفت‌وگوها اعلام شده بود.

از سویی هم قرار است در روزهای آینده دور هفتم مذاکرات میان خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان آغاز شود. سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز دوشنبه به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که در این دور مذاکرات روز خروج نیروهای خارجی از افغانستان تمرکز خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of