از روز جهانی محیط زیست در هرات بزرگ‌داشت شد

اطلاعات روز – هرات: از روز جهانی محیط زیست و صدمین سالگرد استقلال کشور، با حضور مسئولان اداره‌ی ملی محیط زیست، مسئولان محلی هرات، فعالان محیط زیست و باشندگان این ولایت طی همایشی بزرگ‌داشت شد.

نصیراحمد فضلی، رییس اداره‌ی حفاظت از محیط زیست هرات به روزنامه اطلاعات روز گفت که شرایط محیط زیستی با گذشت هر روز در این ولایت بدتر می‌شود. به گفته‌ی او آلوده‌شدن آب‌های زیرزمینی، قطع جنگلات، شکار بی‌رویه‌ی حیوانات و افزایش موترهای دودزا در ولایت هرات از نشانه‌های نگران‌کننده در برابر محیط زیست این ولایت است که آینده‌ی زندگی سالم در این شهرِ رو به انکشاف را به‌گونه‌ی جدی تهدید می‌کند.

افزون بر این، افزایش آلاینده‌های محیط زیست در هرات، نگرانی فعالان محیط زیست این ولایت را نیز بر انگیخته است. جلیل فیضان، از فعالان محیط زیست به روزنامه اطلاعات روز گفت که شرایط محیط‌زیستی در هرات رضایت‌بخش نیست و دولت هم گام موثری در قسمت مراقبت از آن برنمی‌دارد.

او تاکید کرد که افراد سودجو درختان و بخشی از جنگل «پشتون‌پل» را به سرقت برده‌اند، اما اداره‌های ذی‌دخل هیچ گامی جهت جلوگیری از قطع جنگلات در ساحات سبز این ولایت برنداشته‌اند.

تجلیل از روز جهانی محیط زیست در هرات

با این حال شهرداری هرات از روی‌دست‌داشتن برنامه‌های موثر در قسمت جلوگیری از آلودگی محیط زیست در این ولایت خبر می‌دهد.

غلام حضرت مشفق، شهردار هرات به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که قرار است روند بازیافت زباله‌ها در آینده‌ی نزدیک در شهر هرات آغاز شود.

او می‌گوید: «مسئولان تنظیف شهرداری هرات به‌گونه‌ی منظم همه‌روزه زباله‌ها را از شهر هرات گردآوری می‌کنند و سپس به ساحات بیرون از شهر برده و در آن‌جا دفن می‌کنند.»

مسئولان اداره‌ی ملی محیط زیست کشور که جهت تجلیل از روز جهانی محیط زیست به هرات سفر کرده‌اند، از وجود چالش‌های جدی در برابر این اداره در مرکز و ولایت‌های کشور خبر می‌دهند.

ادریس مالیار، معین پالیسی و روابط بین‌الملل اداره‌ی ملی محیط زیست افغانستان به روزنامه اطلاعات روز گفت که بیش‌تر کارمندان اداره‌ی محیط زیست در مرکز و ولایت‌های کشور غیرمسلکی‌اند و شناخت و تخصص کافی در قسمت مسایل محیط زیستی ندارند.

 او تاکید کرد که اداره‌ی محیط زیست در قسمت آگاهی‌دهی و ساختن راهبردهای موثر جهت مراقبت از محیط زیست در ۳۴ ولایت کشور فعالیت دارد و نداشتن بودجه‌ی کافی دست این اداره را در قسمت انجام کارهای عملی در راستای مبارزه با آلاینده‌های محیط زیست بسته است.

با این همه گزارش‌ها نشان می‌دهد که کابل، پایتخت کشور در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار دارد. کارشناسان محیط در هرات هشدار می‌دهند اگر دولت جلوی واردات موترهای دودزا و فعالیت حمام‌ها و کوره‌های خشت‌پزی را که در هرات از مواد سوختی غیرمعیاری استفاده می‌کنند نگیرد، ولایت هرات نیز در سال‌های نه‌چندان دور به سرنوشت پایتخت کشور دچار خواهد شد.

از روزنامه اطلاعات روز حمایت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *