یکشنبه ۹ سرطان ۱۳۹۸

سازمان ملل: روندهای صلح و انتخابات در افغانستان از همدیگر متأثر نشود

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که روندهای صلح و انتخابات از اولویت‌های مهم سازمان ملل است.

اطلاعات روز: هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) اعلام کرده است صلح و انتخابات افغانستان دو روند اساسی است که بر آینده‌ی افغانستان به‌صورت اساسی تأثیر می‌گذارد و نباید یکدیگر را متأثر ساخته و یا باعث تعویق یکدیگر شود.

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که روندهای صلح و انتخابات از اولویت‌های مهم سازمان ملل است.

در اعلامیه‌ی یوناما که امروز (یک‌شنبه، ۹ سرطان) منتشر شده، به نقل از آقای یاماموتو آمده است که سازمان ملل با تمام نیرو به تلاش‌هایش در راستای حمایت از این دو روند ادامه می‌دهد.

براساس اعلامیه، یاماموتو به سخنان دو هفته قبل خود در جلسه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره کرده که در آن گفته بود انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان لحظه‌ای اساسی برای تأیید دوباره‌ی مشروعیت ساختار سیاسی دموکراتیک افغانستان است.

به گفته‌ی او، به‌منظور حصول اطمینان از انتخابات بااعتبار و نتیجه‌ی مورد پذیرش این روند، «نیاز است تا اساس این بنیاد سیاسی حیاتی گذاشته شود.»

نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان افزوده است: «همه‌ی اشتراک‌کنندگان در این پروسه، کاندیدان، حمایت کنندگان، مقامات دولتی، نهادهای جامعه مدنی، نیروهای امنیتی ملی، رهبران سیاسی، احزاب سیاسی، رسانه‌ها، نهادهای مدیریتی انتخابات و رأی‌دهندگان در تضمین اعتبار و شفافیت این پروسه نقش مهم و مسئولیت جمعی دارند.»

آقای یاماموتو در ادامه گفته است که افغانستان تحمل مقابله با بحران‌های دوام‌دار و طولانی پس از انتخابات را ندارد. به گفته‌ی او، بحران‌هایی طولانی‌مدت پس از انتخابات می‌تواند باعث تضعیف مشروعیت دموکراتیک و ملی ریاست‌جمهوری شده و توانایی رییس‌جمهور جدید برای گردهم آوردن مردم افغانستان در یک روند معنادار و همه‌شمول صلح را آسیب برساند.

سازمان ملل متحد در حالی به دو روند صلح و انتخابات به عنوان روندهای مهم، اساسی و تأثیرگذار بر آینده‌ی افغانستان تأکید و خواستار پیشبرد هر دو روند شده است که دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان گروه طالبان روز شنبه (۸ سرطان) در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

آقای خلیل‌زاد پیشتر گفته بود که در این دور گفت‌وگوها، بر سر تضمین مبارزه با تروریسم، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا نیز چندی پیش در سفری به کابل ابراز امیدواری کرده بود تا توافق صلح با طالبان پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ماه میزان امسال صورت گیرد. وزیر امور خارجه امریکا گفته بود: «امیدوارم قبل از اول سپتامبر یک توافق صلح در دست داشته باشیم. هدف ما همین است.»

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان نیز قرار است به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود. حکومت افغانستان و کمیسیون‌های انتخاباتی همواره به برگزاری انتخابات در زمان تعیین‌شده‌ی آن تأکید کرده‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of