کار عملی ساختمان خط آهن آقینه – اندخوی آغاز شد

اطلاعات روز: وزارت ترانسپورت کشور اعلام کرده که کار عملی ساختمان خط آهن آقینه – اندخوی در ولایت فاریاب امروز (جمعه، 4 اسد) رسما آغاز شده است.

در اعلامیه‌ی وزارت ترانسپورت آمده است که همزمان با آغاز کار ساختمان خط آهن آقینه – اندخوی، خط آهن انکشافی استیشن خط آهن آقینه نیز در حضور دورانوف، وزیر صنعت و ارتباطات ترکمنستان و شماری دیگر از مقام‌های دو کشور در ولایت فاریاب افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شده است.

یما یاری، وزیر ترانسپورت کشور در مراسم آغاز به کار ساختمان خط آقینه – اندخوی گفته است که با تکمیل و تجهیز خط آهن بندر آقینه، این بندر از طریق خطوط آهن ترکمنستان به خطوط آهن منطقه وصل شده است.

براساس اعلامیه، آقای یاری همچنان گفته است که کار عملی ساختمان 30 کیلومتر خط آهن آقینه – اندخوی در حدود 30 میلیون دالر هزینه برمی‌دارد. او در عین حال گفت که 10 کیلومتر خط آهن استیشن آقینه نیز به ارزش 9.3 میلیون دالر هزینه برداشته است. هزینه‌ی هر دو پروژه از سوی دولت افغانستان تمویل می‎‌شود.

وزیر ترانسپورت گفته است که این پروژه‌ها افزون بر رشد و انکشاف بیش‌تر ولایات فاریاب و جوزجان، در اشتغال‌زایی برای مردم این ولایات، به‌ویژه ولسوالی‌های چهارگانه‌ی اندخوی نیز نقش مهم و اساسی دارد.

از سویی هم، آقای یاری گفته است که عرضه‌ی خدمات ترانسپورتی موثر، مصئون و معیاری، تقویت و تأمین روابط ترانسپورتی با کشورهای همسایه و منطقه، فراهم‌ساختن زمینه‌ی سرمایه‌گذاری و ارایه‌ی تسهیلات لازم در بخش ترانسپورت برای سکتور خصوصی کشور، ایجاد سیستم‌های شفاف و پاسخ‌گو برای مبارزه با فساد اداری، مسلکی‌سازی ساختار تشکیلاتی و ایجاد اصلاحات بنیادی در سکتور ترانسپورت از جمله اولویت‌های کاری وزارت ترانسپورت می‌باشد.