تیفا: از مداخله والیان و فرماندهان پولیس ولایات در انتخابات به نفع یک نامزد مشخص نگرانیم

اطلاعات روز: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید که مداخله‌ی اکثر والی‌ها و فرماندهان پولیس ولایات به نفع تیم انتخاباتی مشخص در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشور نگران‌کننده است.

در اعلامیه‌ای که امروز (پنج‌شنبه، ۴ میزان) از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که بی‌نظمی‌ها و تقلب‌های سازمان‌یافته در روز انتخابات، نشرنکردن فهرست رای‌دهندگان، کمبود کارمندان زن در محلات رای‌دهی زنانه و عدم اشتراک وسیع زنان در مراکز و محلات رای‌دهی از دیگر موضوعات نگران‌کننده می‌باشد.

همچنان به نقل از اعلامیه، موضوعات عدم آگاهی از استفاده وسایل بیومتریک در مراکز رای‌دهی، ناامنی و بسته‌بودن تعداد زیادی از مراکز رای‌دهی، برخوردهای سلیقه‌ای در مورد اعلام مراکز باز و بسته در زون‌های مختلف، تناقض بین نفوس و تعداد رای‌دهندگان، کمبود کارمندان آموزش‌دیده، ابهام در کارکرد دستگاه‌های بیومتریک، عدم حضور ناظرین بین‌المللی در کمیسیون‌های انتخاباتی و بی‌علاقگی نهاد بین‌المللی و عدم هماهنگی میان کمیسیون مرکزی با کمیسیون‌های ولایتی نیز نگرانی‌ها در این انتخابات را افزایش داده است.

از سویی هم، تیفا در این اعلامیه با اشاره به دوره‌ی کارزارهای انتخاباتی در دو ماه گذشته نیز گفته است که این دوره نیز با مشکلاتی به همراه بوده است. کم‌رنگ‌بودن کارزارهای انتخاباتی در ماه اول، مرکز و شهرمحوربودن آن و مصرف پول بیشتر از مقدار تعیین‌شده توسط شماری از نامزدان انتخابات از این مشکلات بوده است.

همچنان تیفا استفاده از منابع و کارمندان حکومتی توسط دسته‌های انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری رییس‌جمهوری غنی ‌و «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور، نداشتن برنامه‌های انتخاباتی دسته‌ها، بی‌اعتمادسازی فضای انتخابات، سطح بالای تهدیدات امنیتی، مداخله‌ی مقامات محلی بلندرتبه در سطح ولایات و نقض لایحه‌ی مبارزات انتخاباتی را از دیگر مشکلات در جریان کارزارهای انتخاباتی خوانده است.

با این حال تیفا از شهروندان کشور خواسته‌اند که در روز برگزاری انتخابات به‌صورت گسترده و آگاهانه شرکت و روند انتخابات را نظارت کنند. این نهاد همچنان از دسته‌های انتخاباتی نیز خواسته است که مطابق قانون انتخابات رفتار کنند و برای سلامتی روند انتخابات تلاش ورزند و انتخابات را ابزاری برای خلق بحران نسازند.

این در حالی است که کارزارهای انتخاباتی پایان یافته و از ساعت ۱۲:۰۰ شب گذشته دوره‌ی سکوت آغاز شده است. انتخابات ریاست‌جمهوری کشور نیز قرار است تا دو روز دیگر (شنبه، ششم میزان) در کشور برگزار شود. در این دور انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴ نفر به‌شمول رییسان جمهور و اجراییه‌ی باهم رقابت می‌کنند.