نی: امنیت خبرنگاران در روز انتخابات در اولویت نیروهای امنیتی باشد

اطلاعات روز: در آستانه‌ی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) از نهادهای امنیتی خواسته است که در روز انتخابات، امنیت خبرنگاران در مراکز و محلات رأی‌دهی را در اولویت قرار داده و براساس قانون با خبرنگاران همکاری کنند.

در اعلامیه‌ی این نهاد که امروز (جمعه، 5 میزان) منشتر شده، آمده است: «انتخابات با رسانه‌ها همگانی می‌شود و اطلاعات انتخاباتی از طریق دریچه‌ی رسانه‌ها به خانه‌ی تک‌تک شهروندان راه می‌یابد. بنابراین تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران در روز انتخابات، باید از اولویت‌های کاری نیروهای امنیتی باشد.»

نی همچنان از مسئولان رسانه‌ها در سراسر کشور خواسته است تا برای حفظ مصونیت کارمندان‌شان در جریان پوشش انتخابات، خبرنگاران و تصویربرداران خود را با لباس ایمنی (ضد گلوله) مجهز و به ساحه بفرستند.

در عین حال نی از خبرنگاران نیز خواسته است که با حفظ تمامی قوانین روزنامه‌نگاری، تلاش کنند تا اصول و موازین اخلاقی خبرنگاری را در نظر گفته و با بی‌طرفی کامل به پوشش روند انتخابات بپردازند.

انتخابات ریاست‌جمهوری قرار است فردا (شنبه، ششم میزان) برگزار شود. هرچند که نهادهای امنیتی از تأمین امنیت و بهتر برگزارشدن این انتخابات اطمینان داده‌اند، اما نگرانی‌ها از تهدید طالبان همچنان پابرجاست.