چهارشنبه 9 اکتبر 2019

حمدالله محب: طالبان در رابطه به صلح و جنگ دیدگاه مشترک ندارند

دفتر شورای امنیت ملی در اعلامیه‌ای گفته است که این دیدار امروز (چهارشنبه، ۱۷ میزان) در کابل انجام شده و دو طرف در مورد جنگ و صلح در افغانستان با هم بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

اطلاعات روز: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در دیدار با نیکولاس کی، نماینده‌ی غیرنظامی ناتو برای افغانستان گفته است که طالبان در رابطه به صلح و جنگ دیدگاه مشترک ندارند.

دفتر شورای امنیت ملی در اعلامیه‌ای گفته است که این دیدار امروز (چهارشنبه، ۱۷ میزان) در کابل انجام شده و دو طرف در مورد جنگ و صلح در افغانستان با هم بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

به نقل از اعلامیه، آقای محب در این دیدار گفته است که حکومت افغانستان نسبت به هر کس دیگر در آوردن صلح تلاش کرده و در این راستا متعهد است. او به نیت طالبان در رابطه به صلح به دیده‌ی شک نگریسته و گفته است که این گروه «متفرق» در خصوص جنگ و صلح دیدگاه مشترک ندارند.

مشاور امنیت ملی گفته است: «رهبری، نمایندگان سیاسی و جنگ‌جویان میدان نبرد طالبان در فکر و عمل‌شان باهم اختلاف دارند و همین موضوع مشکل را به میان آورده است که گفت‌گوها و مباحث در ارتباط به صلح با طالبان نتایج خوب نداشته باشد.»

آقای محب تأکید کرده که نیاز است تا برای تأمین صلح، در ابتدا آتش‌بس و پس از آن گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود تا واضح شود که طالبان در گفت‌وگوها «به چه اندازه صادق هستند و تصامیم‌شان به کدام سطح و در کدام مناطق عملی می‌گردد».

در همین حال نیکولاس کی، نماینده‌ی غیرنظامی ناتو برای افغانستان در این دیدار گفته است که بحران افغانستان تنها از راه گفت‌وگو و تفاهم حل می‌شود.

آقای کی گفته است که تمامی اعضای سازمان ناتو طرفدار تفاهم بین‌الافغانی بوده و به تمامی تعهدات و حمایت‌شان از دولت افغانستان پابند هستند.

او افزوده است: «نیروهای افغان پیشرفت خوبی نموده و دست‌آورد‌های‌شان قابل ملاحظه است و ناتو تلاش‌های خویش در راستای حمایت، تجهیز و آموزش این نیروها را ادامه می‌دهند.»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of