سازمان ملل به کمیسیون‌های انتخاباتی: صداقت و بی‌طرفی خود را حفظ کنید

اطلاعات روز: تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است که همچنان بی‌طرفی و صداقت خود را در روند انتخابات حفظ کنند.

در اعلامیه‌ای که از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به نشر رسیده، آمده است که آقای یاماموتو این گفته‌ها را امروز (پنج‌شنبه، ۱۸ میزان) در دیداری با اعضای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در کابل مطرح کرده است.

به نقل از اعلامیه، نماینده‌ی خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان در این دیدار گفته است که اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی در یک زمان «دشوار» و «سرنوشت‌ساز» قرار دارند. آقای یاماموتو تأکید کرده است که سازمان ملل متحد از عملکرد قانونی و صادقانه‌ی این کمیسیون حمایت جدی می‌کند.

از سویی هم، سیدقطب‌الدین رویدار، از اعضای این کمیسیون در این نشست گفته که سازوکارهای استفاده‌شده در این انتخابات، سبب جلوگیری از تقلب‌های «گسترده» شده بوده است.

آقای رویدار همچنان هشدار داده است: «اگر اعضای کمیسیون های انتخاباتی استقلالیت خویش را حفظ نکنند، افغانستان به‌سوی بحران خواهد رفت.»

در همین حال اما، زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از روند کاری این کمیسیون اطمینان داده، گفته است که روند کار این کمیسیون به‌صورت عالی به پیش می‌رود.

آقای یاماموتو در حالی از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است که در روند انتخابات بی‌طرفی شان را حفظ کنند که پیش‌تر شماری از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و نهادهای جامعه‌ی مدنی ناظر بر روند انتخاباتی از فشارهای سیاسی بر روند انتخابات خبر داده بودند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *