چهارشنبه 20 قوس 1398

ثبت بیست‌وچهارمین واقعه‌ی مثبت پولیو؛ دو کودک در ارزگان و بغلان برای همیشه فلج شدند

او همچنان افزود که با ثبت این واقعه در جریان سال جاری میلادی (۲۰۱۹) رقم مجموعی واقعات مثبت پولیو در افغانستان به 24 واقعه رسیده است.

اطلاعات روز: وزارت صحت عامه‌ی کشور می‌گوید که دو واقعه‌ی جدید مثبت پولیو (فلج کودکان) در ولایت‌های ارزگان و بغلان به ثبت رسیده است.

میرجان راسخ، مسئول آگاهی عامه‌ی برنامه‌ی محو پولیوی وزارت صحت عامه امروز (چهارشنبه، 20 قوس) به روزنامه اطلاعات روز گفت که یکی از این دو واقعه‌ی مثبت پولیو در ولسوالی‌های «ارزگان خاص» ولایت ارزگان و واقعه‌ی دومی نیز در ساحه‌ی «دند غوری» از مربوطات پلخمری، مرکز بغلان به ثبت رسیده است.

به گفته‌ی آقای راسخ، یک کودک پسر یک ساله در ارزگان و یک کودک پسر چهار ساله نیز در بغلان برای همیشه فلج شده‌اند.

آمار واقعات مثبت پولیو در سال جاری در ارزگان به نُه مورد رسیده است. در ولایت بغلان این اولین واقعه‌ی مثبت پولیو است که در سال جاری به ثبت رسیده است.

او همچنان افزود که با ثبت این واقعه در جریان سال جاری میلادی (۲۰۱۹) رقم مجموعی واقعات مثبت پولیو در افغانستان به 24 واقعه رسیده است.

به گفته‌ی مسئول آگاهی عامه‌ی برنامه‌ی محو پولیوی وزارت صحت عامه، از این 24 واقعه، نُه واقعه‌ی آن در ارزگان، پنج واقعه‌ی دیگر در هلمند، چهار واقعه در قندهار، دو واقعه در پکتیکا، یک واقعه در کنر، یک واقعه در بادغیس، یک واقعه در ننگرهار و یک واقعه دیگر هم در بغلان به ثبت رسیده است.

سال گذشته رقم مجموعی واقعه‌های مثبت پولیو در افغانستان به ۲۱ مورد رسیده بود.

افغانستان، پاکستان و نیجریه تنها سه کشور در جهان‌اند که تا هنوز هم به‌عنوان کشورهای اندیمیک پولیو شناخته می‌شوند.

این بیماری قابل تداوی نیست، اما قابل پیش‌گیری است و کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، برای همیشه فلج می‌شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of