سازمان ملل خواهان ادامه‌‎ی کاهش خشونت در افغانستان شد

اطلاعات روز: هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از تکمیل موفقانه‌ی هفت روز کاهش خشونت استقبال کرده و خواهان ادامه‌ی کاهش خشونت در افغانستان شده است.

در اعلامیه‌ی یوناما که روز گذشته (شنبه، 10 حوت) پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان منتشر شده، گفته شده است که روند کاهش خشونت‌ها به‌ویژه خشونت‌هایی که باعث آسیب رساندن به غیرنظامیان می‌شود، ادامه یابد.

یوناما همچنان از طرف‌های درگیر خواسته است که تلاش‌های‌شان را برای کاهش خشونت افزایش دهند تا منجر به آتش‌بس دایمی و یک توافق سیاسی پایدار گردد.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد همچنان از تعهد طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان در راستای مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کرده است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد افزوده است: «اکنون همه طرف‌ها باید گام‌های واقعی و ثابت را برای پایان دادن به جنگ بردارند.»

یوناما مذاکرات بین‌الافغانی را محور تلاش‌های صلح دانسته و از طرف‌های مختلف در این راستا خواسته است تا ضمن آمادگی برای مذاکرات بین‌الافغانی، هرچه زودتر یک تیم مذاکره‌کننده را ایجاد کنند.

در اعلامیه همچنان آمده است که سازمان ملل آماده‌ی پشتیبانی از یک روند فراگیر تحت رهبری افغان‌ها است تا در نهایت منجر به صلح پایدار در افغانستان شود.

همچنان گفته شده است که زنان، اقلیت‌ها و جوانان باید شامل روند صلح باشند تا از حقوق بشری همه شهروندان حمایت کنند.

این در حالی است که هفته‌ی کاهش خشونت در اولین ساعات بامداد روز شنبه (3 حوت) آغاز شد و تا ناوقت روز جمعه (9 حوت) ادامه داشت.

دولت‌های امریکا و افغانستان از اجرای طرح کاهش خشونت ابراز رضایت کردند و این امر سبب شد تا توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان که به عملی‌شدن موفقانه‌ی دوره‌ی کاهش خشونت مشروط شده بود، امضا شود.

با امضا شدن توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، انتظار می‌رود که روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز در آینده‌ی نزدیک آغاز شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *