پایان حمله‌ی مهاجمان به عبادت‌گاه سیک‌ها در کابل؛ 25 غیرنظامی کشته شدند

اطلاعات روز: وزارت امور داخله‌ی کشور اعلام کرد که حمله مهاجمان مسلح بر یک عبادت‌گاه (درمسال) سیک‌ها در کابل پس از شش ساعت پایان یافته است.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله گفت که این حمله حوالی ساعت 7:45 دقیقه‌ی صبح امروز (چهارشنبه، 6 حمل) در منطقه‌ی «کوچه‌ی شوربازار» در مربوطات حوزه‌ی اول امنیتی شهر کابل رخ داده است.

آقای آرین افزود که در نتیجه‌ی این حمله 25 غیرنظامی کشته و هشت غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

او همچنان گفت که در جریان درگیری‌ها بیش از 80 غیرنظامی دیگر نیز توسط نیروهای ویژه‌ی پولیس نجات داده شده‌اند.

سخن‌گوی وزارت داخله تأکید کرد که این حمله با کشته‌شدن یک مهاجم به پایان رسیده است.

نریندر سینگ خالصه، عضو مجلس نمایندگان پیشتر گفته بود که در جریان درگیری‌ها در حدود 150 نفر که در درمسال گیر مانده بودند، نجات داده شده‌اند.

مسئولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفته است.

واکنش‌ها

سازمان عفو بین‌الملل، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، کاخ سپیدار و کشورهای هند و پاکستان تا کنون به این حمله واکنش نشان داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در اعلامیه‌ای حمله به درمسال سیک‌ها در شهر کابل را ناامیدکننده و تکان‌دهنده خوانده، گفته است که مسئولان دولتی وظیفه دارند تا از اقلیت‌ها و عبادت‌گاه‌هاشان محافظت کنند.

این سازمان همچنان گفته است که باید عاملان این حمله از طریق محاکمه‌ی عادلانه مورد بازپرس قرار گیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده و از ادامه حملات سیستماتیک و هدف‌مند بر اقلیت‌های مذهبی در کشور، ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون گفته است که باید دولت افغانستان به‌منظور تأمین امنیت و حقوق اقلیت‌های مذهبی، از آنان به گونه‌ی جدی حمایت کنند.

کاخ سپیدار هم با نشر یک اعلامیه، حمله بر درمسال سیک‌ها در شهر کابل را جنایت ضدبشری و مغایر تمام ارزش‌های اسلامی، انسانی و اخلاقی خوانده است.

در اعلامیه‌ی سپیدار گفته شده است که اهل سیک و هنود افغانستان از باشندگان اصیل افغانستان است و عاملان این رویداد که «پای منازعات مذهبی و اجتماعی» را در افغانستان می‌کشانند، محکوم به شکست اند.

وزارت خارجه‌ی هند حمله امروز بر درمسال سیک‌ها در شهر کابل را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده است. در اعلامیه‌ی منتشرشده‌ی این وزارت حمله بر درمسال سیک‌ها، ناجوان‌مردانه خوانده شده، گفته شده است که این گونه حملات بر اماکن مذهبی، بازتابی از طرز تفکر شیطانی عاملان و پشتیبان آنان می‌باشد.

وزارت خارجه‌ی پاکستان نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است که انجام این گونه حملات هیچ توجیه سیاسی، مذهبی و اخلاقی ندارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *