ناتو خواستار کاهش فوری خشونت توسط طالبان شد

اطلاعات روز: سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که سطح کنونی خشونت گروه طالبان غیرقابل پذیرش است و این گروه باید به‌صورت فوری این خشونت‌ها را کاهش دهد.

در اعلامیه‌ای که امروز (جمعه، 5 ثور) از سوی ناتو به نشر رسیده، آمده است که گروه طالبان باید با کاهش فوری خشونت‌ها، زمینه را برای پیشرفت مذاکرات صلح مساعد سازد.

همچنان در خبرنامه از گروه طالبان درخواست شده است که بدون «تعلل» زیاد با تیم مذاکره‌کننده‌ی صلح افغانستان وارد مذاکره شود.

ناتو به گروه طالبان گفته است که به‌خاطر حصول اطمینان به اینکه افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه امن تروریستی مبدل نشود، به تعهدات خود در توافق‌نامه‌ی صلح خود با امریکا متعهد باشد.

همچنان این سازمان از تمام جوانب درگیر در جنگ افغانستان خواسته است که به تعهدات‌شان در مورد کاهش خشونت‌ها و تأمین صلح عمل کنند.

از سویی هم، در اعلامیه با اشاره به روند رهاسازی زندانیان دولت افغانستان و طالبان تأکید شده است که دو طرف باید این روند را سرعت دهند و تقاضای جامعه‌ی بین‌الملل برای استقرار آتش‌بس را نیز بپذیرند.

تاکنون براساس اعلام دفتر شورای امنیت ملی، دولت افغانستان تاکنون 550 زندانی طالبان را از زندان‌های 18 ولایت آزاد کرده‌اند. همین طور طالبان نیز اعلام کرده‌اند که تاکنون 60 زندانی دولت افغانستان را در ولایت‌های قندهار و لغمان آزاد کرده‌اند.

از سویی هم، ناتو در حالی خواستار پذیرش آتش‌بس از سوی طرف‌های درگیر شده‌اند که محمداشرف غنی دیروز در پیامی به مناسب فرارسیدن ماه رمضان از طالبان خواسته بود که به احترام این ماه، دست از جنگ بکشند.

ساعاتی پس از آن اما گروه طالبان این پیشنهاد را رد کرده، گفته بود که «درخواست آتش‌بس» معقول نیست.

اختلافات سیاسی؛ «طرف‌ها برای تشکیل یک حکومت فراگیر متحد شوند»

از سویی هم، ناتو در اعلامیه‌ی خود به اختلافات سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله اشاره کرده است. این سازمان از آنان خواسته است که برای استفاده‌ی بهینه از فرصت تأمین صلح، مخالفت‌شان را حل و برای تشکیل یک حکومت همه‌شمول متحد شوند.

ناتو در ادامه این سازمان تأکید کرده که به تعهدات درازمدت خود به افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پابند است.