ابتلای ۴۴۰۲ نفر به کرونا؛ وزارت صحت: توقع نداشته باشیم که کرونا دو هفته بعد از بین می‌رود

اطلاعات روز: همزمان با ثبت ۳۶۱ مورد مثبت تازه ویروس کرونا در کشور، وزارت صحت می‌گوید که نباید توقع داشته باشیم که ویروس کرونا دو هفته بعد از بین خواهد رفت. به گفته‌ی این وزارت، توقع این که کرونا دو هفته بعد از بین می‌رود، یک توقع غیرعلمی، غیرمنطقی و غیرعملی است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت امروز (یک‌شنبه، ۲۱ ثور) در یک نشست خبری در مقر این وزارت گفت که در تمام کشورها از جمله افغانستان شاهد نقطه اوج شیوع کرونا خواهیم بود. آقای مجروح اما تأکید کرد که پایین‌شدن از نقطه اوج (کم‌شدن گسترش) کرونا به معنای این نیست که شیوع این ویروس به صفر می‌رسد.

مجروح افزود: «ما یک قله را تجربه خواهیم کرد. اولین و آخرین قله نخواهد بود در صورتی که اصول رعایت نشود. بعد از قله به صفر نمی‌رسیم. برای یک مدت مدید تا پیداشدن واکسین به زندگی با کرونا عادت کنیم و اصول را رعایت کنیم و اصول را جزء زندگی روزمره‌ی خود بسازیم، در غیر آن هر روز برای یک مدت مدیدی کرونا از ما قربانی خواهد گرفت.»

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت علاوه کرد که کلان‌ترین نگرانی او از گسترش کرونا در فصل خزان است، زمانی که به گفته‌ی او، ریزش‌های موسمی آغاز می‌شود که در این صورت بین ریزش‌های موسمی و اعراض و علایم ویروس کرونا «خلط» به‌میان خواهد آمد.

آقای مجروح علاوه کرد در صورتی که وضعیت به همین شکل ادامه یابد و مردم به اصول و رهنمایی‌های صحی بی‌توجه باشند، نقطه‌ی اوج کرونا ضربه‌ی بسیار جدی به نظام صحی کشور وارد خواهد کرد. به گفته‌ی او، در صورتی که مردم توجه نکنند و منابع سکتور صحت صرف کرونا شود، نظام صحی با یک تهدید کلان مواجه شده و ارایه‌ی خدمات صحی اساسی به مردم نیز متأثر خواهد شد.

مجروح گفت: «ما نمی‌خواهیم که در کرونا اول نمره باشیم، مرگ‌ومیر مادر دوباره در افغانستان به اوج برسد، مرگ‌ومیر طفل و کودک دوباره به اوج برسد، مرگ‌ومیر ناشی از امراض ساری دیگر مثل اسهالات و استفراغات که در فصل تابستان زیاد است، به اوجش برسد.»

در همین حال، معین عرضه خدمات صحی از مردم خواست که با رعایت اصول و رهنمایی‌های صحی، خود، مردم، سیاست، اقتصاد و سکتور صحی کشورشان را نجات بدهند.

آقای مجروح از مردم همچنان خواست که فاصله‌های اجتماعی را حفظ و در مکان‌های مزدحم نروند. شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون دیگر خواستی است که از سوی سکتور صحت برای جلوگیری از مصاب شدن به کرونا توصیه شده است.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت در مورد تأخیر در عملی‌شدن وعده‌ی کشورها و نهادهای کمک‌کننده به افغانستان نیز ابراز نگرانی کرد. آقای مجروح گفت که یکی از نهادهایی که می‌تواند همکاری‌اش تعیین‌کننده باشد، کمک سازمان صحی جهان در بخش لابراتوار است.

او گفت زمانی که سازمان صحی جهان به موقع مواد لابراتواری را فراهم نکند، وزارت صحت در راستای افزایش ظرفیت و حفظ ظرفیت تست کرونا با چالش مواجه می‌شود. به گفته‌ی او، وزارت صحت هفته‌ی گذشته وعده‌ی دریافت منابع مصرفی برای افزایش ظرفیت تست را از سوی سازمان صحی جهان دریافت کرده، اما تا کنون این منابع در دسترس‌شان قرار نگرفته است.

او گفت: «از نهادهای بین‌المللی توقع داریم تا مطابق به جدول زمانی که ارایه می‌شود، با ما همکاری کند، در صورتی که وعده‌های مکرر دریافت کنیم، اما کمک دریافت نکنیم، شرمنده‌ی مردم، رسانه‌ها و نظام خواهیم بود.»

از سوی هم، مجروح گفت که در بیست‌وچهار ساعت گذشته ۳۶۱ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده است. با ثبت این موردهای تازه، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به چهارهزار و ۴۰۲ نفر رسیده است.

به گفته‌ی مجروح، در بیست‌وچهار ساعت گذشته همچنان پنج فرد مبتلا به کرونا در کشور جان داده‌اند. به این ترتیب شمار جان‌باختگان ناشی از کرونا به ۱۲۰ نفر رسیده است. همچنان تا کنون ۵۵۸ فرد مبتلا به کرونا در ولایات مختلف بهبود یافته‌اند.