امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی غنی و عبدالله

توافق‌نامه‌ی سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد

اطلاعات روز: صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرد که توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله امروز (یک‌شنبه، ۲۸ ثور) امضا شده است.

صدیقی در تویتی گفته است که آقای عبدالله براساس این توافق سیاسی، ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیم او نیز در کابینه مشارکت خواهند داشت. او گفته است که جزئیات این توافق‌نامه بعدا به نشر می‌رسد.

از سوی هم، در نسخه‌ای از این توافق که تلویزیون ملی افغانستان به نشر رسانده، آمده است که سترجنرال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری توسط فرمان رییس‌جمهور به رتبه‌ی نظامی «مارشال» ارتقا داده می‌شود و در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را خواهد داشت.

معرفی اعضای کابینه به‌شمول وزارت‌خانه‌های کلیدی نیز از سوی غنی و عبدالله به‌گونه‌ی مساویانه صورت می‌گیرد و والیان ولایات نیز براساس «یک قاعده مورد توافق دو جانب» معرفی می‌شوند.

در همین حال، عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون نخست عبدالله عبدالله و از اعضای ارشد حزب جنبش به رهبری دوستم در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود از ارتقای آقای دوستم به رتبه‌ی نظامی «مارشال» خبر داده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان سال گذشته‌ی خورشیدی منجر به تنش‌های سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله شد. کمیسیون انتخابات اشرف غنی را برنده‌‎ی انتخابات اعلام کرد، اما عبدالله با نتایج اعلام شده مخالفت کرد و از پذیرش آن سر باز زد.

جنجال‌ها بر سر نتیجه‌ی نهایی اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات باعث شد که آقایان غنی و عبدالله در نوزدهم حوت سال گذشته مراسم تحلیف جداگانه ریاست‌جمهوری در ارگ و سپیدار برگزار کنند.

از آن زمان تا کنون تلاش‌های زیادی از سوی چهره‌های سیاسی صورت گرفت تا دو طرف به یک توافق سیاسی دست یابند. در نهایت روز گذشته، صدیق صدیقی در یک کلیپ ویدیویی از امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی میان غنی و عبدالله در آینده‌ی نزدیک خبر داده بود.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *