چهارشنبه 31 ثور 1399

دیدار خلیل‌زاد با غنی و عبدالله؛ آتش‌بس یا کاهش خشونت قبل از مذاکرات بین‌الافغانی محور گفت‌وگو بوده است

به نقل از اعلامیه‌ی ارگ، در این دیدار خاطرنشان شده است که حکومت افغانستان و طالبان در زمینه‌ی آزادی زندانیان روی میکانیزم‌های واضح و «معقول» و قابل پذیرش تیم‌های تخنکی دوطرف به موافقت برسند.

اطلاعات روز: ارگ ریاست‌جمهوری کشور می‌گوید که رییس‌جمهور غنی و زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان باهم دیدار و دوطرف بر تأمین آتش‌بس یا کاهش خشونت قبل از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تأکید کرده‌اند.

در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ به نشر رسیده، آمده است که این دیدار امروز (چهارشنبه، 31 ثور) با حضور امرالله صالح، معاون اول و سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و یوسف غضنفر، نماینده‌ی فوق‌العاده‌ی رییس‌جمهور در امور توسعه‌ی اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر در ارگ صورت گرفته است.

به نقل از اعلامیه، دوطرف همچنان در این دیدار روی اقدامات بعدی در روند صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد گفته است که موضوع تأمین آتش‌بس یا کاهش خشونت قبل از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را با گروه طالبان نیز مطرح می‌کند.

همچنان دوطرف در مورد روند رهایی زندانیان طالبان نیز صحبت کرده‌اند. به نقل از اعلامیه‌ی ارگ، در این دیدار خاطرنشان شده است که حکومت افغانستان و طالبان در زمینه‌ی آزادی زندانیان روی میکانیزم‌های واضح و «معقول» و قابل پذیرش تیم‌های تخنکی دوطرف به موافقت برسند.

از سویی هم، ارگ ریاست‌جمهوری در یک اعلامیه‌ی دیگر گفته است که محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی پس از چاشت امروز در ارگ با زلمی خلیل‌زاد دیدار کرده است.

در این دیدار که عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح و معصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان نیز حضور داشته است، طرف‌ها روی قدم‌های بعدی در روند صلح بحث کرده و آمادگی‌های‌شان را برای همکاری‌های بیشتری در این روند ابراز کرده‌اند.

محمداشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد در حالی در این دیدار در مورد تأمین آتش‌بس یا کاهش خشونت‌ها قبل از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باهم صحبت کرده‌اند که دولت افغانستان در پی افزایش خشونت‌های طالبان، روند آزادی زندانیان این گروه را متوقف کرده است.

همچنان دولت افغانستان گفته بود که گروه طالبان به تعهدات‌شان در مورد رهایی زندانیان دولتی عمل نکرده است. جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی پیشتر گفته بود که باید طالبان در برابر آزادی هر پنج زندانی طالبان، یک زندانی دولت افغانستان را آزاد می‌کردند.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments