یکشنبه 11 جوزا 1399

یافته‌های یک پژوهش تازه: مراحل بعدی تطبیق برنامه‌ی میثاق شهروندی با چالش مواجه است

این گزارش با نگاه انتقادی به اهداف کلیدی برنامه‌ی میثاق شهروندی از جمله کاهش فقر، بسیج اجتماعی و تقویت زیربناها، همچنان گفته است که تطبیق این برنامه برای مؤسساتی که مسئولیت بسیج اجتماعی را بر عهده داشتند، چالش‌زا بوده است.

اطلاعات روز: یافته‌های یک پژوهش تازه در مورد برنامه‌ی میثاق شهروندی نشان می‌دهد که مرحله‌ی اول این برنامه از زمان آغاز آن در سال ۲۰۱۶ میلادی، تأثیرات خوبی بر زندگی مردم گذاشته، اما این برنامه در مراحل بعدی تطبیق با چالش‌هایی مواجه است.

در این گزارش که امروز (یک‌شنبه، ۱۱ جوزا) زیر عنوان «تجربیات و انتظارات برای توسعه‌ی جامعه‌محور» منتشر شده، با همکاری نزدیک مؤسسه اکبر، کمیته سویدن و دیدبان شفافیت افغانستان تهیه شده است.

در این گزارش، فعالیت‌های که تا کنون در قالب برنامه‌ی میثاق شهروندی انجام شده، ارزیابی شده است. همچنان در این گزارش چالش‌های موجود در برابر تطبیق این برنامه از جمله مشکلات امنیتی، هماهنگی و حساب‌دهی انعکاس یافته است.

براساس این گزارش، برنامه‌ی میثاق شهروندی نیازهای افراد و جوامع را به‌شکل معنادار آن هدف قرار داده و «غالبا» مورد تأیید مردم نیز قرار گرفته است.

یافته‌های این گزارش همچنان نشان می‌دهد که با مشخص کردن نقش‌های جدید برای زنان در جوامع و افزایش آگاهی جامعه در مورد فقر و تحولات اجتماعی در ولایات بلخ، زابل و پروان که در این گزارش بازتاب یافته، در حال شکل گرفتن است.

این گزارش در عین حال یافته است که در این زمینه به تغییرات و دست‌آوردهای بیشتری نیاز است، زیرا اشتراک زنان در برنامه‌ی میثاق شهروند به‌ویژه در مناطقی که ممنوعیت‌های فرهنگی هنوز هم حاکم است، قناعت‌بخش نیست.

فیونا گال، رییس اجرایی مؤسسه‌ی اکبر گفته است: «امید داریم تا در مرحله‌ی بعدی برنامه‌ی میثاق شهروندی، شاهد حضور پررنگ زنان در این برنامه باشیم.»

این گزارش با نگاه انتقادی به اهداف کلیدی برنامه‌ی میثاق شهروندی از جمله کاهش فقر، بسیج اجتماعی و تقویت زیربناها، همچنان گفته است که  تطبیق این برنامه برای مؤسساتی که مسئولیت بسیج اجتماعی را بر عهده داشتند، چالش‌زا بوده است.

داکتر خالد فهیم، رییس برنامه‌های کمیته‌ی سویدن برای افغانستان گفته است: «توقع داریم تا حکومت افغانستان در مرحله‌ی بعدی برنامه‌ی میثاق شهروندی در هنگام بحث روی مسئولیت‌ها؛ به مؤسسات غیردولتی نقش کلیدی قایل گردد.»

در گزارش آمده است در حالی که برنامه‌ی میثاق شهروندی به‌عنوان یک برنامه‌ی درازمدت برای توسعه‌ی زیربناها و ارایه‌ی خدمات اجتماعی در نظر گرفته شده است، اما براساس یافته‌های این پژوهش، «ایجاب می‌کند تا این برنامه به‌گونه‌ی بهتر؛ با پلان‌های انکشافی ولایتی که از طرف مقام‌های محلی همه‌ساله به‌عنوان بخشی از بودجه‌ی‌ ملی تنظیم می‌گردد، هم‌خوانی بیشتر داشته باشد».

سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان گفته است: «حکومت افغانستان و تمویل‌کنندگان بین‌المللی، مشوره‌های لازم را به‌ویژه در مورد اصل عدم آسیب‌رسانی روی‌دست گرفته و اطمینان حاصل نمایند که برنامه‌ی میثاق شهروندی در روند بودجه‌ی ملی افغانستان مدنظر گرفته شده و ساختارهای حکومتی در سطح محلی خساره‌مند نگردند.»

آقای افضلی همچنان گفته است که در گزارش حاضر، خطر عدم هم‌خوانی و تطابق میان اولویت‌های ملی از جمله دست‌رسی به آب آشامیدنی و اولویت‌هایی که توسط مردم مشخص می‌شود، برجسته شده است.

برنامه‌ی میثاق شهروندی، نخستین برنامه‌ی میان‌وزارتی است که تمام وزارت‌خانه‌ها می‌توانند در سطح شهرها و روستاها روی یک برنامه با هم‌دیگر همکاری کنند.

این برنامه در ماه اکتوبر ۲۰۱۶ میلادی به هدف ایجاد ارتباط بین دولت و مردم راه‌اندازی شد. مرحله‌ی اول این برنامه در ماه سپتامبر سال جاری میلادی به پایان می‌رسد. قرار بود در بازه‌ی زمانی اکتوبر ۲۰۱۶ الی سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی ۶۲۸ میلیون دالر در قالب برنامه‌ی میثاق شهروندی به مصرف برسد.

در همین حال، در گزارش فوق آمده است که انتظار می‌رود تا در مراحل بعدی برنامه‌ی میثاق شهروندی، حکومت افغانستان و تمویل‌کنندگان بین‌المللی، تمامی نهادهای ذی‌دخل را با درنظرداشت یک گفتمان قاعده‌مند، در این برنامه دخیل کنند.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments