یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

مرکز «طبابت از راه دور» در شفاخانه جمهوریت کابل به بهره‌برداری سپرده شد

در برنامه‌ی تیلی مدیسن یا طبابت از راه دور، داکتران می‌توانند با استفاده از تکنالوژی، مریضان را تشخیص و تداوی و همچنان مشورهای فوق تخصصی صحی را با متخصصان ملی و بین‌المللی شریک کنند.

اطلاعات روز: مرکز تیلی مدیسن یا طبابت از راه دور از سوی وزارت صحت عامه و اداره تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) با بودجه‌ی مجموعی ۵۰ میلیون افغانی در شفاخانه جمهوریت کابل افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد.

در برنامه‌ی تیلی مدیسن یا طبابت از راه دور، داکتران می‌توانند با استفاده از تکنالوژی، مریضان را تشخیص و تداوی و همچنان مشورهای فوق تخصصی صحی را با متخصصان ملی و بین‌المللی شریک کنند.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز (یک‌شنبه، ۱۱ جوزا) هنگام افتتاح این مرکز گفت که طبابت از راه دور پل ارتباط میان ظرفیت‌های تخصصی در شفاخانه جمهوریت و داکتران و مریضان در ولایت‌های پکتیکا و سمنگان است.

به گفته‌ی مجروح، داکتران و مریضانی که تا کنون به دلیل محدودیت‌های ظرفیت عرضه خدمات صحی در بخش تخصصی و فوق تخصصی به‌ویژه در بخش داخله، «نیوسرجری» و سرطان به مشکل مواجه بودند، پس از این درمان‌شان را از کابل دریافت خواهند کرد.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت همچنان گفت که افزون بر این پروژه، ظرفیت و فرصت اتصال بسیار خوب میان شفاخانه‌های افغانستان در ۳۴ ولایت در قالب ۵۷ مرکز است.

آقای مجروح افزود که برنامه‌ی طبابت از راه دور درد تمام مردم را درمان نمی‌کند، اما یک شروع خوب برای اتصال مرکز با ولایات و اتصال مرکز با کشورهای خارج از افغانستان است.

در همین حال، عمرمنصور انصاری، رییس اداره اترا نیز گفت که پروژه طبابت از راه دور یکی از پروژه‌هایی است که از طریق بودجه «تی‌دی‌اف» برای وزارت صحت در نظر گرفته شده بود.

گفتنی است که اداره تنظیم خدمات مخابراتی «اترا) در سال ۱۳۹۸ خورشیدی به وزارت صحت عامه در راستای ایجاد پروژه‌های طبابت از راه دور و «پلت‌فارم مرکزی»، اتصال شفاخانه‌ها و تهیه‌ی «باندویت انترنت» مبلغ ۱۴۲.۵ میلیون افغانی را در نظر گرفته بود که ۵۰ میلیون افغانی آن برای سال جاری خورشیدی از بودجه‌ی «تی‌دی‌اف» است.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments