رتبه‌ی مارشالی به‌گونه‌ی رسمی به عبدالرشید دوستم داده شد

رتبه‌ی مارشالی به‌گونه‌ی رسمی به عبدالرشید دوستم داده شد

اطلاعات روز: عالی‌ترین رتبه نظامی در افغانستان (مارشال) به‌گونه‌ی رسمی به عبدالرشید دوستم، معاون اول پیشین ریاست‌جمهوری و بنیان‌گذار حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان داده شد.

به همین مناسبت امروز (چهارشنبه، 25 سرطان) مراسمی در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان برگزار شد.

در این مراسم، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، عنایت‌الله بابر فرهمند و اسدالله سعادتی معاونان اول و دوم آقای عبدالله، محمدشاکر کارگر رییس عمومی دفتر مقام ریاست‌جمهوری، شماری از اعضای شورای ملی و نمایندگان کشورهای ترکیه، ازبیکستان و هند حضور داشتند.

آقای عبدالله در این مراسم اعطای رتبه‌ی مارشالی به عبدالرشید دوستم را تبریک گفته و آن‌را نتیجه‌ی زحمت و تلاش آقای دوستم و قربانی مردم افغانستان دانست.

در این مراسم، پیام‌های تبریکی از آدرس‌های مختلف از جمله پیام تبریکی رییس‌جمهور ازبیکستان نیز به خوانش گرفته شد.

رییس‌جمهور اشرف غنی فرمان اعطای رتبه‌ی مارشالی به عبدالرشید دوستم، معاون نخست پیشین ریاست‌جمهوری کشور را در بیست‌ویکم جوزا امضا کرد.

در این فرمان ریاست‌جمهوری که امروز از سوی شاکر کارگر، رییس دفتر ریاست‌جمهوری خوانده شد، آمده است: «به تأسی از حکم فقره‌ی (19) ماده‌ی (64) قانون اساسی افغانستان، رتبه‌ی مارشالی را به شخصیت سیاسی کشور محترم عبدالرشید دوستم به پاس خدمات ایشان در حل بن‌بست‌های سیاسی و تأمین ثبات در کشور، اعطا می‌نمایم.»

اعطای رتبه‌ی مارشالی به آقای دوستم بخشی از توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی که در تاریخ 28 ثور به امضا رسید، بود. آقای دوستم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته از عبدالله عبدالله حمایت کرد.

در همین حال، عبدالرشید دوستم از آقای عبدالله به‌خاطر گنجانیدن مارشالی او در توافق‌نامه‌ی سیاسی و از رییس‌جمهور اشرف غنی به‌خاطر امضای فرمان اعطای رتبه‌ی مارشالی به او، تشکر کرد.

آقای دوستم گفت که او در حال حاضر مارشال تمام مردم افغانستان است و دریافت این رتبه‌ی نظامی را به تمام مردم افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور تبریک می‌گوید.

آقای دوستم سومین مارشال افغانستان است و رتبه‌ی مارشالی بلند رتبه‌ی نظامی در ارتش کشور می‌باشد.

نخستین بار این رتبه به شاه‌ولی خان، کاکای محمدظاهر، آخرین شاه کشور داده شد. او به‌خاطر گرفتن کنترل کابل از نیروهای تحت فرماندهی حبیب‌الله کلکانی به این رتبه‌ی نظامی رسید.

پس از آن، رتبه‌ی مارشالی در زمان حکومت حامد کرزی، به محمدقسیم فهیم، از فرماندهان برجسته‌ی جبهه‌ی مقاومت داده شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *