جمعه ۱۰ اسد ۱۳۹۹

۱۵ غیرنظامی در پی حملات راکتی نظامیان پاکستانی در ولسوالی اسپین‌بولدک قندهار کشته شدند

حملات راکتی نظامیان پاکستانی بر بخش‌هایی از ولسوالی اسپین‌بولدک قندهار درحالی صورت گرفته است که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در ۳۱ سرطان در جریان سفرش به ولایت کنر گفته بود که افغانستان حملات راکتی «دشمن»‌ را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

اطلاعات روز: دفتر مطبوعاتی والی قندهار اعلام کرده است که در پی حملات راکتی نظامیان پاکستانی به خاک افغانستان در مربوطات ولسوالی اسپین‌بولدک ولایت قندهار، ۱۵ غیرنظامی از جمله یک کودک کشته و ۸۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در اعلامیه دفتر والی قندهار آمده است که این حملات راکتی نظامیان پاکستانی روز گذشته (پنج‌شنبه، ۹ اسد) به مناطق مسکونی در ولسوالی اسپین‌بولدک انجام شده است. به نقل از اعلامیه، زخمیان برای درمان به شفاخانه حوزوی میرویس در شهر قندهار منتقل شده‌اند.

در همین حال، وزارت دفاع در اعلامیه‌ای، کشته شدن نُه غیرنظامی و زخمی شدن ۵۰ غیرنظامی دیگر در نتیجه‌ی این حملات راکتی نظامیان پاکستانی را تأیید کرده است.

به نقل از اعلامیه‌ی این وزارت، محمدیاسین ضیا، رییس ستاد ارتش کشور به نیروهای نظامی کشور به ویژه به قول اردوهای ۲۰۵ اتل، ۲۰۱ سیلاب و ۲۰۳ تندر هدایت داده است تا برای پاسخ‌گویی به این اقدام نظامیان پاکستان، آمادگی کامل اختیار کنند.

آقای ضیا همچنان هدایت داده است که نیروهای افغان در امتداد خط فرضی دیورند با سلاح‌های سبک و سنگین بیشتر تجهیز شوند.

براساس معلومات وزارت دفاع ملی، نیروهای هوایی و نیروهای ویژه در حالت احضارات درجه یک قرار گرفته و در صورت ادامه‌ی حملات راکتی نظامیان پاکستانی به خاک افغانستان، به عمل «باالمثل» اقدام خواهند کرد.

نظامیان پاکستانی حدود دوهفته پیش نیز بر بخش‌هایی از ولایت کنر حملات راکتی انجام دادند. در مواردی نیز نظامیان پاکستان با نیروهای افغان درگیر شدند. براساس اظهارات مقام‌های محلی در کنر، هشت غیرنظامی کشته و بیش از ده غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

وزارت خارجه‌ی افغانستان نسبت به ادامه‌ی این گونه حملات به‌گونه‌ی رسمی اعتراض کرد. همچنان به دنبال آن، مسئولان دفاعی افغانستان و پاکستان توافق کردند که در مورد شناسایی این حملات و کارگیری از ساختارهای موجود میان دو کشور برای جلوگیری از تکرار آن تحقیق کنند.

از سوی هم، حملات راکتی نظامیان پاکستانی بر بخش‌هایی از ولسوالی اسپین‌بولدک قندهار درحالی صورت گرفته است که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در ۳۱ سرطان در جریان سفرش به ولایت کنر گفته بود که افغانستان حملات راکتی «دشمن»‌ را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments