«اگر زنان بخواهند، گفت‌‌‌وگوهای صلح به سود آنان خواهد بود»

«اگر زنان بخواهند، گفت‌‌‌وگوهای صلح به سود آنان خواهد بود»

گفت‌‌‌وگوی شبکه‌‌‌ جامعه‌‌‌ مدنی و حقوق بشر با زهره نوروزی، نماینده‌‌‌ مجلس

درحالی‌‌‌که تعداد نمایندگان زن در تیم مذاکره‌‌‌کننده‌‌‌ی صلح و پیشینه‌‌‌ی سیاسی آنان، بارها از سوی بسیاری از فعالان زن مورد انتقاد قرار گرفته و به مسأله‌ای برای نگرانی آنان تبدیل شده است، برخی به این باورند که این نمایندگان با همین کمیت، اگر بخواهند می‌‌‌توانند گفت‌‌‌وگوها را به فرصت خوبی برای زنان تبدیل کنند.

زهره نوروزی، نماینده‌‌‌ مجلس در گفت‌‌‌وگویی با شبکه‌‌‌ جامعه‎ مدنی و حقوق بشر (از این به بعد «شبکه») می‌‌‌گوید با این‌‌‌که حضور زنان در حوزه‌‌‌های مختلف در بسیاری از موارد شکلی نمادین بوده، اما امیدوار است که اشتراک زنان در روند صلح واقعی باشد و جدی گرفته شود؛ زیرا زنان می‌‌‌توانند تأثیر خوبی بر این روند بگذارند: «با توجه به توانمندی‌‌‌ای که در زنان افغانستان می‌‌‌بینم، آنان می‌‌‌توانند با تأکید بر حفظ دست‌‌‌آوردها، نظام جمهوریت، قانون اساسی، حقوق بشر و حقوق زنان و با رایزنی موثر، روند را به سود زنان پیش ببرند.»

شبکه: زنان چه نگرانی‌‌‌هایی در مورد گفت‌‌‌وگوهای صلح دارند؟

نوروزی: عمده‌‌‌ترین نگرانی‌‌‌هایی که زنان از گفت‌‌‌وگوهای صلح و پیامدهای آن دارند، موضوع عدم مشارکت‌‌‌شان در حوزه‌‌‌های گوناگون است، از جمله این‌‌‌که نگران‌‌‌اند حق سهیم‌‌‌شدن در روندهای سیاسی و اجتماعی و حق دادخواهی از آنان گرفته شود.

شبکه: کدام موضوعات مرتبط با زنان باید در مذاکرات بیش‌تر مورد بحث قرار بگیرد؟

نوروزی: حضور نمایندگان زن در تیم مذاکره‌‌‌کننده، فرصت خوبی برای آنان است تا به‌صورت مستقیم در مورد موضوعات اساسی و مهم زنان با تیم مقابل بحث کنند. این مسائل باید شامل موضوع حضور زنان در نهادهای دولتی و غیردولتی و حفظ دست‌‌‌آوردهای آنان باشد. در حال حاضر در برخی مناطق دورافتاده‌‌‌ی کشور، هنوز هم نسبت به توانایی‌‌‌های سیاسی و اجتماعی زنان بی‌‌‌باوری وجود دارد و متأثر از فرهنگ سنتی آن مناطق، زنان حق حضور در اجتماع را ندارند، اما این مسأله در برخی ولایات تغییر کرده و زنان زیادی طی سال‌‌‌های اخیر، دست به فعالیت‌‌‌های اجتماعی و سیاسی زده و تأثیرگذاری خوبی داشته‌‌‌اند؛ به همین دلیل موضوعات مربوط به زنان باید از اولویت‌‌‌های گفت‌‌‌وگوهای صلح باشد و اجازه داده نشود که زنان دوباره به نقطه‌‌‌ی صفر بازگردند، بلکه بتوانند جایگاه خود را حفظ کنند و برای دست‌‌‌آوردهای بیش‌تر و بهتری تلاش کنند.

شبکه: دیدگاه کلی شما در رابطه با تاثیرگذاری گفت‌‌‌وگوهای صلح چیست؟

نوروزی: بدیهی است که این مذاکرات تأثیراتی خواهد داشت، اما مهم این است که تیم مذاکره‌‌‌کننده‌‌‌ی دولت، چطور می‌‌‌تواند از این گفت‌‌‌وگوها به‌عنوان یک فرصت خوب استفاده و آن را به سمت‌وسوی مثبت هدایت کند. برای هرچه بیش‌تر موثربودن مذاکرات صلح، تیم دولت باید بر قانون اساسی، مسائل حقوق بشری، دست‌‌‌آوردهای سال‌‌‌های اخیر شهروندان و مشارکت زنان در حوزه‌‌‌های مختلف تمرکز داشته باشد. این بسیار مهم است که بحث در مورد این مسائل دست‌کم گرفته نشود.

شبکه: چقدر به نتایج این گفت‌‌‌وگوها امیدوارید؟

نوروزی: این روند در آغاز با یک سری چالش‌‌‌ها روبه‌‌‌رو شد، اما روی هم رفته اگر خوب مدیریت شود، نقش زنان در آن پررنگ باشد و برنامه‌‌‌ها و اهداف‌‌‌شان تطبیق شود، حتما موفق خواهد بود، اما اگر این موضوعات در نظر گرفته نشود، زیان‌‌‌های جبران‌‌‌ناپذیری در پی خواهد داشت.

به باور بانو نوروزی، اگر جامعه‌‌‌ی جهانی، دولت افغانستان و گروه‌‌‌های دیگری که در روند صلح سهیم‌اند، به موضوعات مربوط به زنان و تمام موارد دیگری که باعث نگرانی شهروندان است، تأکید و توجه کنند و برای عملی‌‌‌شدن توافق‌‌‌ها، از گروه مقابل تعهد نیز گرفته شود، گفت‌‌‌وگوها به نتایج خوب و رضایت‌‌‌بخشی خواهد انجامید؛ در غیر این‌‌‌صورت مذاکرات پیامد مطلوبی نخواهد داشت.

نوت: این مصاحبه توسط شبکه جامعه‌ مدنی و حقوق بشر تهیه شده و امتیاز و مسئولیت آن به این شبکه برمی‌گردد. این سلسله مطالب براساس یک تفاهم تجاری در اطلاعات روز نشر می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *