دبیرکل ناتو در واکنش به گفته‌های ترمپ: خروج نیروها از افغانستان وابسته به شرایط است

اطلاعات روز: یک روز پس از گفته‌های دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری مبنی بر خروج نیروهای کشورش تا آخر سال جاری میلادی از افغانستان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو می‌گوید که خروج نیروهای خارجی از افغانستان وابسته به شرایط است.

آقای استولتنبرگ که دیروز (پنج‌شنبه، ۱۷ میزان) در یک نشست خبری در مقر سازمان ناتو در بروکسیل صحبت می‌کرده، گفته است که هرگونه تصمیم خروج نیروهای خارجی و تنظیم آنان در افغانستان در مشورت با شرکای بین‌المللی صورت می‌گیرد.

او افزوده که مهم است تا اعضای ناتو در این مورد هماهنگ باشند.

دبیرکل این سازمان تأکید کرده است: «ما باهم تصمیم گرفتیم که به افغانستان برویم. در مورد مأموریت آینده‌ی خود [نیز] تصمیم مشترک می‌گیریم و در یک زمان مناسب از افغانستان بیرون می‌شویم.»

او در ادامه خاطرنشان کرده است که ناتو به‌خاطر حمله‌ی یازدهم سپمتامبر بر امریکا، به افغانستان رفته است و اکنون حضورش نیز در افغانستان به‌خاطر مبدل‌نشدن افغانستان به پناه‌گاه امن تروریسم بین‌المللی است.

ینس استولتنبرگ افزوده است که تأمین امنیت بلندمدت افغانستان به نفع امریکا و ناتو است.

از سویی هم، او ضمن اعلام حمایت از روند صلح افغانستان و جریان مذاکرات بین‌الافغانی صلح در قطر گفته است که ناتو به عنوان بخشی از تلاش‌های صلح شمار نیروهای خود را تا حدود ۱۲ هزار نفر کاهش داده است.

آقای استولتنبرگ تأکید کرده است که مسئولیت این نیروها هم آموزش و حمایت از نیروهای افغان است.

دو روز پیش رییس‌جمهوری امریکا در تویتی گفته بود که باید تمامی نیروهای امریکایی تا کریسمس سال جاری میلادی، از افغانستان خارج شوند.

تاکنون دولت افغانستان به‌صورت رسیمی در مورد این گفته‌های آقای ترمپ واکنش نشان داده است. گروه طالبان اما از این گفته‌های رییس‌جمهوری استقبال کرده است. این گروه تویت آقای ترمپ را در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یک گام مثبت در راستای توافق امریکا با این گروه خوانده است.

توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در تاریخ ۱۰ حوت سال گذشته در قطر به امضا رسید. خروج نیروهای خارجی از افغانستان بخشی از آن می‌باشد.

از سویی هم، این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که حدود سه هفته‌ی پیش مذاکرات بین‌الافغانی به‌صورت رسمی در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. تاکنون اما هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دو طرف روی اصول مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.

دو طرف روی دو موضوع مهم اختلاف دارند. طالبان بر توافق‌نامه‌ی خود با امریکا به‌حیث اساس مذاکرات بین‌الافغانی و همچنان حل اختلافات براساس فقه حنفی تأکید دارند.

در مقابل هیأت جمهوری اسلامی افغانستان توافق‌نامه‌ی امریکا با طالبان را به‌حیث اساس مذاکرات قبول ندارد و نیز می‌گوید اختلاف تنها براساس فقه حنفی حل نشود زیرا در افغانستان تنها مذهب حنفی نیست بلکه مذهب جعفری نیز وجود دارد.