زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌‎ی امریکا برای صلح افغانستان

خلیل‌زاد: با طالبان درباره‌ی مرتب‌سازی دوباره‌ی اقدامات صلح و کاهش خشونت‌ها به توافق رسیده‌ایم

اطلاعات روز: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که با طالبان درباره‌ی تطبیق جدی تمام عناصر توافق‌نامه‌ی امریکا – طالبان و تعهدات ارائه شده و همچنان مرتب‌سازی دوباره‌ی اقدامات در راستای گفت‌وگوهای صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیل‌زاد شام امروز (پنج‌شنبه، ۲۴ میزان) در رشته‌تویتی همچنان گفته است که این توافق طی چندین دیدار او و جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر، حاصل شده است.

خلیل‌زاد نوشته است که مرتب‌سازی دوباره‌ی اقدامات در راستای گفت‌وگوهای صلح به معنای کاهش شمار عملیات‌های جنگی خواهد بود.

او تأکید کرده است که در حال حاضر شمار زیادی افغان‌ها در جنگ می‌میرند و آنان انتظار دارند که با دوباره مرتب ساختن اقدامات، شمار تلفات به گونه‌ی قابل ملاحظه کاهش یابد.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در ادامه نوشته است: «در هفته‌های اخیر حملات رو به افزایش بوده‌اند که روند صلح را تهدید نموده و هشداری است برای افغان‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنها.»

خلیل‌زاد افزوده است که امریکا سهم خود را انجام خواهد داد و از تطبیق توافق‌نامه‌ی صلح امریکا – طالبان به‌گونه‌ی فعالانه نظارت می‌کند. او از طرف‌های مذاکرات صلح [دولت افغانستان و طالبان] نیز خواسته است که مسئولیت‌های‌شان را ادا کنند.

در همین حال، محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در رشته‌تویتی گفته است که شیخ عبدالحکیم رییس و اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی این گروه در چند روز گذشته چندین نشست با زلمی خلیل‌زاد و جنرال اسکات میلر داشته‌اند.

او نوشته است که در این نشست‌ها روی اهمیت تطبیق توافق‌نامه‌ی امریکا – طالبان تأکید شده است. 

این درحالی است که اخیرا حملات طالبان در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است. در روزهای اخیر چندین ولایت از جمله هلمند، زابل، میدان‌وردک و… شاهد درگیری‌ها و انفجارهایی بوده است.

از سوی هم، حدود یک ماه از افتتاح رسمی مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر گذشته است، اما هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان هنوز نتوانسته‌اند روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.

توافق‌نامه‌ی صلح امریکا – طالبان به‌عنوان مبنای مذاکرات بین‌الافغانی و حل اختلافات احتمالی براساس فقه حنفی، دو مورد مهم اختلافی است که هنوز حل نشده است.