عبدالله و روحانی

رییس‌جمهور ایران در دیدار با عبدالله: از صلح افغانستان با حفظ دستاوردها حمایت می‌کنیم

اطلاعات روز: حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران می‌گوید که کشورش از صلح پایدار و قابل‌قبول برای مردم افغانستان با حفظ دستاوردهای مردم این کشور حمایت و پشتیبانی می‌کند.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی کشور با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای روحانی این گفته‌ها را پیش از چاشت امروز (دوشنبه، ۲۸ میزان) در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس این شورا در تهران، پایتخت ایران مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، رییس‌جمهور ایران همچنان برقراری صلح در افغانستان را به نفع صلح و ثبات در منطقه دانسته و ابراز امیدواری کرده است که تلاش‌های صلح افغانستان نتیجه بدهد.

در همین حال، عبدالله عبدالله از اعلام حمایت ایران از تلاش‌های صلح به نیکی یاد کرده و خواهان ادامه‌ی این حمایت شده است.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی همچنان گفته است که آقای عبدالله در این دیدار در مورد آخرین پیش‌رفت‌ها در تلاش‌های صلح، مذاکرات بین‌الافغانی دوحه و سفرهای منطقه‌ای خود برای جلب حمایت از صلح افغانستان صحبت کرده است.

او همچنان با ابراز قدردانی از میزبانی ایران از مهاجران افغان گفته است که از برنامه‌های قانون‌مندسازی و رفت‌وآمد قانونی میان دو کشور حمایت می‌کند.

رییس شورای عالی صلح کشور در ادامه با حمایت از عملی‌شدن برنامه‌های اقصتادی میان ایران و افغانستان تأکید کرده است که صلح در افغانستان می‌تواند زمینه‌ی همکاری‌های بیشتر منطقه‌ای میان دو کشور را فراهم سازد.

رییس‌جمهوری ایران نیز در صحبت‌های خود خواهان عملی‌شدن برنامه‌ها و طرح‌های اقتصادی مشترک میان ایران و افغانستان شده است.

گفتنی است که عبدالله عبدالله در ادامه‌ی سفرهای منطقه‌ای خود روز گذشته در رأس یک هیأت بلندرتبه‌ی دولتی عازم تهران، پایتخت ایران شد. هدف از سفر او به ایران که به دعوت رسمی آن کشور صورت گرفته، جلب حمایت آن کشور از تلاش‌های صلح افغانستان گفته شده است.

شورای عالی مصالحه ملی گفته است که آقای عبدالله در جریان این سفرش با رییس‌جمهور، وزیر امور خارجه، رییس مجلس اسلامی، دبیر شورای امنیت ملی، وزیر نیرو و برخی از مقام‌های عالی‌رتبه‌ی ایرانی دیدار می‌کند.