کمیسیون حقوق بشر

سازمان ملل از مذاکرات صلح افغانستان به‌گونه‌ی اثرگذار حمایت کند

کمیسیون حقوق بشر افغانستان

همزمان با ۲۴ اکتوبر، سالروز تأسیس سازمان ملل متحد، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از این سازمان خواسته است که از روند مذاکرات بین‌الافغانی به‌گونه‌ی اثرگذار حمایت کند.

در اعلامیه‌ی کمیسیون حقوق بشر که امروز (شنبه، ۳ عقرب) منتشر شده، همچنان از سازمان ملل خواسته شده است که افغانستان را در امر مبارزه با فقر و فساد، روند ملت‌سازی، گذار به دموکراسی، گسترش ارزش‌های حقوق بشری و دست‌یابی این کشور به رشد و توسعه‌ی همه‌جانبه حمایت کند.

کمیسیون حقوق بشر در این اعلامیه ابراز امیدواری کرده است که سازمان ملل با اثرگذاری‌های جهانی بتواند به اهداف اصلی‌اش از جمله جلوگیری از جنگ و برقراری صلح جهانی، پی‌گیری مسایل حقوق بشری و اجرای اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر بیشتر از پیش دست یابد.

این کمیسیون درحالی از سازمان ملل خواسته که در حمایت از مذاکرات بین‌الافغانی اثرگذار باشد که با گذشت حدود ۴۰ روز از افتتاح رسمی مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان هنوز نتوانسته‌اند روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.

پیشبرد مذاکرات بر مبنای توافق‌نامه‌ی صلح امریکا – طالبان و حل موارد اختلافی مطابق فقه حنفی دو مورد مهم اختلافی میان هیأت‌های مذاکره‌کننده تا کنون حل ناشده باقی مانده است.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *