حمله بر کوثر دانش

حمله بر کوثر دانش؛ داعش مسئولیت گرفت، ارگ آن‌را کار طالبان خواند

ارگ ریاست‌جمهوری کشور حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب شهر کابل را محکوم کرده و طالبان را مسئول این حمله دانسته است. گروه طالبان هر گونه دست‌داشتن در این حمله را رد کرده است.

در اعلامیه‌ی ارگ آمده است که علی‌رغم فیصله‌ی لویه‌جرگه مشورتی صلح و تأیید رهایی شش‌هزار و ۱۰۰ زندانی طالبان، خواست مکرر مردم،‌ دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی برای ختم جنگ و خون‌ریزی و پذیرش آتش‌بس از سوی طالبان،‌ مردم هنوز هم شاهد و ادامه‌ی جنگ نامشروع این گروه است.

به نقل از اعلامیه، اخیرا مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی شاهد حملات بالای نقاط مختلف کشور بوده است که در نتیجه‌ی آن غیرنظامیان کشته و جاده‌ها و دیگر تأسیسات عامه تخریب می‌شوند. ارگ تمام این حملات را خلاف ارزش‌های اسلامی و بشری دانسته است.

گروه داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

حوالی ساعت ۴:۳۰ دقیقه‌ی بعد از ظهر امروز (شنبه، ۳ عقرب) یک حمله‌ی انتحاری در غرب شهر کابل صورت گرفت. وزارت داخله گفته است که این حمله در نزدیکی کورس آموزشی کوثر دانش صورت گرفته است.

طارق آرین، سخن‌گوی این وزارت گفته است که یک فرد انتحاری که قصد داخل شدن به مرکز آموزشی کوثر دانش در ساحه‌ی پل‌خشک در مربوطات حوزه‌ی سیزدهم امنیتی شهر کابل را داشت،‌ از سوی محافظین این مرکز شناسایی شده و پیش از رسیدن به هدف، خودش را انفجار داده است.

براساس آمار ابتدایی وزارت داخله، در این حمله ۱۸ نفر کشته و ۵۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این حمله با واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و خارجی به همراه شده است.

ارگ ریاست‌جمهوری،‌ شورای عالی مصالحه ملی،‌ شماری از چهره‌های سیاسی، اتحادیه اروپا، کمیسیون حقوق بشر و… این حمله را محکوم کرده‌اند.