افزایش خشونت‌ها و ناامیدی خلیل‌زاد؛ دریچه‌ی دست‌یابی به توافق سیاسی همیشه باز نمی‌ماند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان دور تازه‌ی سفرهای منطقه‌ای اش در پیوند به صلح افغانستان را آغاز کرده است. این دور سفر خلیل‌زاد روز گذشته (دوشنبه، ۵ عقرب) آغاز شده و او قرار است به ناروی و قطر برود.

همزمان با این، خلیل‌زاد در رشته‌تویتی با ابراز ناامیدی نوشته است که علی‌رغم تعهدات انجام شده، خشونت‌ها در افغانستان کاهش نیافته و هر روز از افغان‌ها قربانی می‌گیرد. او تأکید کرده است که «دریچه‌ی دست‌یابی به یک توافق سیاسی برای همیشه باز نخواهد ماند».

به گفته‌ی خلیل‌زاد، سازش‌ناپذیری و امتناع از ترک خصومت، در آغوش گرفتن هم‌وطنان و توافق بر سر فرمولی برای همکاری سیاسی، زمینه‌ساز جنگ جاری است.

خلیل‌زاد در ادامه نوشته است که تخریب‌گران منطقه‌ای افغان‌ها را برای اهداف نامشروع خود خوراک توپ می‌کنند. او افزوده است: «خون‌ریزی باید پایان یابد.»

خلیل‌زاد علاوه کرده است: «افغان‌ها باید به توسعه به جای تخریب، به ثبات به جای آشوب، به بخشش به جای انتقام و به سازش به جای انعطاف‌ناپذیری، رو آورند.»

در همین حال، وزارت خارجه‌ی امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که خلیل‌زاد به ناروی می‌رود تا با مقام‌های این کشور در مورد هماهنگی بین‌المللی و حمایت از روند صلح افغانستان گفت‌وگو کند.

در اعلامیه همچنان آمده است که آقای خلیل‌زاد در دوحه نیز با اعضای هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان دیدار می‌کند تا بحث‌های جاری در مورد کاهش خشونت‌ها در افغانستان را پیگیری کند.

به نقل از اعلامیه، او از دو طرف خواهد خواسته که از افزایش خشونت‌ها که از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد، جلوگیری کنند.

وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که دو طرف (دولت افغانستان و طالبان) به توافق فوری در مورد کاهش خشونت که در نهایت منجر به آتش‌بس دایمی و جامع شود،‌ نیاز دارند.

طبق معلومات این وزارت، خلیل‌زاد با شرکای بین‌المللی هیأت‌های مذاکره‌کننده را تحت فشار قرار خواهند داد تا تلاش‌های‌شان را برای پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله از طریق یک نقشه راه سیاسی سرعت ببخشند.

این در حالی است که حدود یک‌ونیم ماه از افتتاح رسمی مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر گذشته است، اما هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان تاکنون نتوانسته‌اند روز طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *