آلودگی هوا

۶۰۳ بلندمنزل در کابل اگر فلتر نصب نکنند، رهبری اداره محیط زیست برکنار می‌شوند

امرالله صالح

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید در صورتی که ۶۰۳ بلندمنزل در شهر کابل که مسئول ۴۰ درصد آلودگی هوا در فصل زمستان است، فلتر تصفیه‌کننده‌ی دود نصب نکنند، رهبری رده‌های اول، دوم و سوم اداره ملی حفاظت از محیط زیست برکنار خواهند شد.

آقای صالح چهاردهمین تصمیمش پس از عهده‌دار شدن مدیریت امنیت کابل را صبح امروز (یک‌شنبه، ۱۱ عقرب) در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود همگانی کرده است.

صالح خطاب به رهبری اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفته است که در مورد نصب فلتر تصفیه‌کننده‌ی دود به مالکان بلندمنزل‌ها و همچنان کنترل سایر منابع آلوده‌کننده‌ی هوا به مردم اطلاع بدهد.

 به گفته‌ی او، با فرارسیدن زمستان، شهروندان کابل از آلودگی این شهر نگران‌اند. او تأکید کرده است که حکم رییس‌جمهور اشرف غنی در مورد کنترل منابع آلوده‌کننده‌ی هوا صریح و واضح است و «از این مسأله به آسانی نمی‌گذریم.»

این درحالی است که با نزدیک شدن فصل زمستان و ورود زغال‌سنگ تصفیه‌ناشده به شهر کابل، نگرانی شهروندان این شهر از آلودگی شدید هوا افزایش یافته است.

از سوی هم، معاون اول ریاست‌جمهوری نوشته است که با آغاز روند ثبت موترهای بدون اسناد گمرکی و ترافیکی، شماری از مسئولان وزارت مالیه در این زمینه کارشکنی کرده‌اند.

امرالله صالح افزوده است که به این افراد هشدار داده شده است که عمل‌کردشان را اصلاح کنند، در غیر آن «اقدام سریع، قابل لمس و قابل سنجش» صورت خواهد گرفت.

آقای صالح از وزارت خارجه‌ی کشور نیز خواسته است که از سفارت پاکستان در کابل بخواهد تا تعداد صدور روزانه‌ی ویزا را مشخص کند. او توضیح داده است که حکومت می‌خواهد در صف متقاضیان ویزای پاکستان نظم ایجاد کند.